Avrupadan HaberlerHaberler

AABK Eşit Başkanları “Haddinizi bilin, oturun oturduğunuz yerde!”

AABK Eşit Başkanları Nevin KAMİLAĞAOĞLU ve Hüseyin MAT AKP’nin Cemevlerine ‘kültür merkezi’ statüsü vermeyi gündemine almasının üzerine konu ile ilgili yazılı açıklama yayınladı.

AABK’nın “Haddinizi bilin, oturun oturduğunuz yerde” başlığıyla yayınladığı açıklamada, “Alevilerin anayasada bulunan hakları tartışma konusu ya da pazarlık konusu değildir.” denildi.

AABK Eşit Başkanları Nevin Kamilağaoğlu ve Hüseyin Mat imzasıyla yayınlanan açıklama şöyle:

“Haddinizi bilin, oturun oturduğunuz yerde…

Son 30 yıldır Alevi kurumları, Alevilerin taleplerini yaptıkları mitinglerde, basın açıklamalarında, toplantılarında defalarca yazılı ve sözlü dile getirdiler. Bugün sokakta oynayan çocuklara Alevilerin talebini sorun bir çırpıda anlatırlar.

Alevilerin taleplerini herkes duydu, Dünya, Avrupa Alevileri anladı bir tek Türkiye’de resmi ideoloji ve onun temsil ettiği irade bunu anlamadı. Anlamamak içinde yoğun bir uğraş ve çaba gösteriyor.

Almanya’daki Aleviler eşit yurttaşlık temelinde anayasada bulunan tüm haklarını elde ettiler. Cemevleri ibadethane, ana/dedeler inanç önderi olarak tanıldı. Almanya’da yaşayan Alevilerin çatı kurumu olan AABF bir kamu kuruluşu statüsünü aldı. Kamu kurumu olarak kiliselerin tüm hakları Alevilere ve Alevi kurumlarına yani Alevilerin ibadethanesi olan Cemevlerine de verildi. Almanya devleti ve hükumeti bu anayasal hakları tanırken Alevileri tanımlamadı. Anayasasında olanı verdi ve bu bir lütuf da değidi, anayasal bir haktı.

Türkiye ve Almanya anayasası bir birine çok benzer. Eşit yurttaşlık hakkı, din ve vicdan özgürlüğü, kiişi hak ve özgürlükleri gibi…

Ama gelin görün ki Türkiye Cumhuriyeti ve hükumeti halen Alevilerin eşit yurttaşlık temelinde anayasada bulunan en özgün ve demokratik haklarını kabul etmiyor. Bilakis devlet ve hükümet tüm gücüyle asimilasyon politikalarını acımasızca uyguluyor. Utanmadan sıkılmadan halen Aleviliği tarih ediyor, camiyi ibadethane olarak Alevilere adres gösteriyor..

Her bireyin bir ibadethanesi vardır. Hem kilise, hem havra olamayacağı gibi, hem cami, hem de cemevi olmaz. İnanç olarak bir yere ait olursunuz. Bir tek ibadethaneniz olur.

Dünyada bulunan tüm inanç toplumlarında olduğu gibi Alevi toplumu içerisinde birçok konuda farklı görüş ve uygulamalar doğal olarak vardır. Ama kim kendisine Aleviyim diyorsa, hepsinin ortak tartışmasız tek bir ibadethanesi vardır, o da Cemevi’dir.

AKP hükumeti tüm bu bilinenlerin ışığında halen Cemevlerini ibadethane değil, bir kültürevi olarak görüyor ve bize bunu dayatıyorsa, bilsinler ki, olduğu gibi kendilerine iade ediyoruz.

Alevilerin anayasada bulunan hakları tartışma konusu ya da pazarlık konusu değildir. Bu haklar bir lütuf asla değildir. Biz eşit yurttaşlık temelinde anayasal haklarımızı ısrarla talep ediyoruz ve alana dek kararlı mücadeleyi sürdüreceğiz.

Alevi dedelerinin maaş konusuna gelince, bunu doğru bulmuyoruz. Dedelere maaş talebimiz yok. Çünkü bizim inanç önderlerimiz imam değil, ana/dededir. Bizim inanç önderlerimiz devletin paralı memuru olamaz. Olurlarsa Şah Hüseyin Postu’na oturamazlar. Toplumdan rızalık alamazlar. Erkan yürütemezler. Yani Aleviler ve inanç önderleri devletin alevisi ya da devletin ana/dedesi olamaz. Bu tarihimize de, değerlerimize de, ilke ve inancımıza da terstir, bağdaşmaz.

AKP iktidarına ve Erdoğan’a bir kez daha sesleniyoruz. Elinizi inancımızdan ve Cemevlerimizden çekin. Aleviliği tarif etmek, Alevilerin ibadethanesinin nere olacağına siz karar vermezsiniz. Haddinizi bilin ve oturun oturduğunuz yere.

Birşeyler yapmak istiyorsanız, önce diyaneti ve zorunlu din derslerini kaldırmakla işe başlayın. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulayın.

AABK Eşit Başkanları
Nevin Kamilağaoğlu
Hüseyin Mat”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün