Türkiyeden Haberler

Aleviliği kötülemeye çalışıyorlar

Fatsa Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Birol Tutkan, Fatsa Sakarya Ortaokulunda görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin Aleviliği kötüleyerek mezhepsel çatışmayı kışkırtmaya çalıştığını ileri sürdü.

Fatsa Alevi Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Birol Tutkan Fatsa Sakarya Ortaokulunda görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni E.C’nin derste öğrencilerine “Alevilik günahtır, Onlar Aliyullah, Veliyullah derler, onların 12 İmamları var, Ramazan ayları farklıdır, bunların hepsi günahtır” sözlerini kullandığını belirtti.

Tutkan yaptığı yazılı açıklamada şu sözlere yer verdi; “Alevi inancına bağlı bir öğrencinin yaşadıklarını ailesine iletmesi sonrası konuya vakıf olduk ve veli ile birlikte okula giderek öğretmenle görüşmek istedik. Öğretmen bizimle görüşmek istemedi. Daha sonra derste öğrencilere baskı yaparak tavrını devam ettirmiş. Öğrenci velisi, bu gelişmeler sonrası öğretmen hakkında ki şikayette bulundu. Ülkemizde yaşayan yaklaşık 20 milyon alevi yurttaşın inancını, gerici bir zihniyetle din dışı imiş gibi göstermeye çalışarak toplumda mezhep çatışmasını kışkırtmaya ve öğrenciler arasında ayırım yaparak barış, sevgi ve kardeşlik duyguları yerine, düşmanlık tohumları atma çabalarını şiddetle kınıyoruz. Öğretmen hakkında, gerekli işlemin yapılması ve buna benzer olayların tekrar yaşanmaması için yetkilileri göreve davet ediyoruz.”

Ordu Hayat

Benzer Haberler

2 Yorum

  1. Merhaba. BİROL Tutkan bey gazatedeki yazınızı eleşitirmek istiyorum. İsim ve adres verip (Alevilik günahtır, Onlar Aliyullah, Veliyullah derler, onların 12 İmamları var, Ramazan ayları farklıdır, bunların hepsi günahtır)sözlerini KULAĞINIZLA DUYDUNUZ MU. nasıl emin olupta bir öğretmenin aynen bunu söyledi deyip internete ve gazateye yazabiliyorsunuz. burası yol geçen hanımı. hukuk var kural var. siz kimseyi hedef gösteremezsiniz. eğer bu bildirinize göre doğru kabul ederek haksız yere sokakta birisi saldırıda bulunsa suçlu sizsiniz. mesnetsiz iddialarınızı doğru kabul ederek isim adres göstermenizden dolayı savcılığı sizin hakkınızda suç işlediğinizi düşündüğümden göreve davet ediyorum..

  2. Sözkonusu 10 yaşındaki öğrenci sınıfta , diğer öğrencinin sorduğu soruyu yanlış anladığını belirtmiş ve eve taşımasinin yanlış olduğunu düşünerek ögretmenden Özür dilemiştir. Daha sonra Ailesi ve Birol Tutkan öğrenciye baskı yaparak ifadesini degistirmesini istemişlerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün