Türkiyeden Haberler

Aşık Meftuni hakka uğurlandı

Asıl adı Mustafa Doğan olan, eserlerinde “Meftuni” mahlasını kullanan Aşık Meftuni’yi uzun süredir yaşamak zorunda olduğu Fransa’da geçtiğimiz gün kaybettik. Cenazesi dün Türkiye’ye getirilerek  maraş merkeze bağlı Öksüzlü köyünde toprağa verildi.

İsmail Aydoğmuş

Aşık Meftuni şiirlerinde; sade ve öz Türkçe kullanarak  aşk, sevgi, gurbet, ölüm gibi konuların yanı sıra, Alevi inancı ve toplumsal olayları konu alan temalar da işlemiştir. 1968’de ilk plağını çıkarır. Daha sonra toplam 28 plak çıkarır. Aşık Mahzuni Şerif, Ruhi Su, Aşık İhsani gibi ozanlarla birlikte konserler verir, turnelere çıkar. Aşık Meftuni o dönemi şöyle anlatıyor. “TİP’li idik ozanlar olarak. Türkiye üzerinde emperyalist oyunlara karşı mücadele etmeyi ilke olarak kabul etmiştik. 6. Filo’ya karşı üniversitelerle birlikte yürümüştük. Gençlerin bizlere ilgisi çok yoğundu. Biz ezilen toplum olarak doğasal olarak devrimciliği benimsedik. Biz de bu büyük kavgada yerimizi alalım dedik. Zaten Mustafa Kemal’in ilkesi de buydu. En büyük devrimci Mustafa Kemal’dir.”
12 Eylül darbesi sonrasında, çekilemez yoksulluk yaşadığını söyleyen ozan 1987’de Fransa’ya yerleşir. 18 yıl ülkesine gelemez…

Bakın Meftuni ne diyor: “Ozanlar ölmeden gerçek değerleri verilmiyor. Bizde sadece cenazeye mi saygı var, bunu herkese soruyorum.”

http://www.aydinlikgazete.com/

Benzer Haberler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün