Avrupadan Haberler

Fransa Alevilerinden tarihi buluşma

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) bir ilke imza atarak, 16 Aralık’ta Paris’te Ulusal Meclis’te özel bir görüşmeye davet edildi.

Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) bir ilke imza atarak, 16 Aralık’ta Paris’te Ulusal Meclis’te özel bir görüşmeye davet edildi. İki hafta önce Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na kabul edilen FUAF temsilcileri, Türkiye’deki gelişmelerle ilgili endişelerini dile getirdiler.

1995 yılında kurulan Federasyon, bugün Fransa’nın dört bir yanındaki 36 Alevi Kültür Merkezlerinin koordinasyonunu yapıyor. Fransa’da yaşayan Aleviler, toplam Türkiyeli sayısının üçte biri civarında, yani 650-700 bin olarak hesaplanan Türkiyelilerin 200 binden fazlası Alevilerden oluşuyor. Avrupa toplamında ise yaklaşık iki milyon Alevi yaşıyor.

Ancak Alevileri diğer Türkiye göçünden ayıran birçok unsur var. Öncelikle, Fransa’da yaşayan Alevilerin yüzde doksanı Fransız vatandaşı. Genel göç rakamları ise vatandaşlıkta yüzde elliyi geçmiyor. Bir diğer önemli fark, Alevi ailelerin çocuklarının Fransa’da okullardaki başarı oranı. Oysa geçen sene Fransa’da Yüksek Uyum Kurulu’nun hazırladığı göç topluluklarına ilişkin “Eğitim Raporu”nda, Türkiyeli öğrenciler, okuldaki başarı ve yüksek eğitime devam konusunda en sonda bulunan Orta Afrika göçünün bir üstünde, yani tüm göç gruplarının en altlarında yer alıyorlardı. Ayrıca kadın-erkek eşitliğini kültürel olarak benimseyen Aleviler, birçok kültür merkezlerinin başına kadınları seçerek diğer Türkiye göçünün genel çizgisinin dışında yer alıyorlar. Bu yıl Strasbourg kentinin Belediye Başkanlığı yardımcılığına seçilen Mine Günbay örneğinde olduğu gibi. Son iki yıldır Fransa Alevileri yine Türkiye göçünde bir ilki başlatarak, ülke çapındaki merkezlerde çevre korumasına karşı hassasiyeti arttırmak için büyük bir çalışma başlattılar.

Meclis’teki özel görüşme Paris yakınlarındaki Val d’Oise milletvekili Jean-Pierre Blazy’nin daveti üzerine gerçekleşti. FUAF Başkanı Erdal Kılıçkaya ve diplomasiden sorumlu Ali Karababa, Fransa Alevi topluluğunun genel hatlarını sunarken, Türkiye’deki siyasi gelişmelerden duydukları endişeleri de dile getirdiler. Görüşmeye katılan Fransız milletvekilleri Alevilerin bir yandan Fransa’nın temel cumhuriyet değerlerine, yani Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik ve Laiklik ilkelerine bire bir uyum sağladıklarını belirtirken, “Fransa’nın Birlikte Yaşama ilkesini ancak Aleviler gibi topluma bire bir uyum sağlayabilen sayesinde gerçekleştirebileceğimizin farkındayız” mesajını verdiler. Milletvekilleri ayrıca “Fransa’da köktendinciliğe ve aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN)’nin yükselişine karşı Alevilerle birlikte mücadele edebileceğimiz biliyoruz” diyerek Fransa Alevilerine tüm mücadelelerinde destek mesajı vermiş oldular.

http://birgun.net/

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün