Türkiyeden Haberler

37 Yıldır Kanayan Yara Maraş

Maraş Katliamı’nın üzerinden 37 yıl geçti. Katliam tanıklarından Aziz Güler, camilerden katliamın yapılması için emirler verildiğini belirtirken Elif Tabak da, katliamın yaralarının hâlâ kanamaya devam ettiğini belirtti

19-26 Aralık 1978 tarihleri arasında Gurgum’da (Maraş) 105 kişinin katledilmesi, 100’ün üzerinde kişinin yaralanması, Alevilere ait 200’ün üzerinde evin yakılması ve 100’e yakın işyerinin tahrip edilmesinin üzerinden 37 yıl geçse de katliamın yaraları hâlâ kanıyor. 12 Eylül Darbesi’ne giden yolda döşenen ilk taşlardan olan katliamın tanıkları o günleri anlattı.

İğneler de öldürdü

Katliamda yaralanan 63 yaşındaki Aziz Güler, aşamalı gerçekleşen Maraş Katliamı’nda faşist güçlerce katledilen 2 öğretmenin cenazeleri için yapılan yürüyüş esnasında evlerden ateş açıldığını ve çok sayıda kişinin yaralandığını belirtti. Tedavi edilmek üzere kaldırıldıkları hastanede vurulan iğnelerden kaynaklı çok sayıda yaralının öldüğüne dikkat çekti. Güler, “İlk gün Alevi, Sünni, Kürt, Türk olayı diye bir şey yoktu. İkinci gün camilerden katliamın yapılması için emirler verildi” dedi. Kürdistan’da yaşanan savaşa dikkat çeken Güler, Alevilere seslenerek “Kürdistan’da insanları katlediyorlar. Buna sessiz kalmamalıyız. Yoksa yarın sıra bizlere de gelecektir” dedi.

Katliama 12 yaşında tanıklık eden Elif Tabak ise, “Katledilen öğretmen Mustafa Yüzbaşı’nın cenazesini alıp kortej halinde yürüdüğümüzde Ulu Cami’ye yakın bir yerde kitleye ateş edildi. Önceden planlanmış bir şekilde her yerden taşlarla sopalarla üzerimize saldırdılar. Sadece katledilen insanların feryatları değil, katliam yapan insanların naralarını duymak çok daha ağırdı” dedi. Tabak, “Karanfil bırakacak bir mezarımızın olmayışı içler acısı. Bizlerin yaraları kanıyor ve kanamaya devam edecek” dedi.

Maraş Katliamı Meclis’te  

HDP, Maraş Katliamı’nı planlayan, siyasi olarak destek sunan sorumluların ve katliamı gerçekleştirenlerin bulunması ve katliamla yüzleşilmesi talebiyle Meclis Araştırması istedi. HDP Grup Başkanvekilleri Çağlar Demirel ve İdris Baluken imzasıyla verilen önergede dava kapsamında yargılananların cezasızlıkla ödüllendirildikleri hatırlatılarak Maraş’ta nefret saikiyle gerçekleşen katliamı planlayanların ve siyasi destek sunanların, sorumlularının bulunması ve cezalandırılması, katliamla ilgili yüzleşme süreçlerinin işletilmesi için Meclis Araştırması açılmasını talep etti.

GURGUM / DİHA 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün