Avrupadan Haberler

5. Alevi Kültür Festivali Oxford Üniversitesi’nde

Britanya Alevi Federasyonu’nun bu sene düzenlediği 5. Alevi Kültür Festivali, dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından Oxford Üniversitesi’nin tarihi tiyatro salonu Sheldonian Theatre’da gerçekleştirildi.
26 Mayıs Salı günü Britanya genelinde faaliyet gösteren Cemevleri’nden toplam 250 kişinin görev aldığı festivali yerli ve yabancı yaklaşık 700 kişi izledi.

KÜLTÜRÜMÜZ ULUSLARARASI PLATFORMDA

Açış konuşmasını yapan Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Başkanı İsrafil Erbil “Alevi Festivali’nin 5.sini Oxford Üniversitesi’nin tarihi salonunda gerçekleştirmek ten büyük mutluluk duyuyorum. Kültürümüzü, uluslararası platformlarda daha da büyüyen organizasyonlarla duyurmaya devam edeceğiz. Aleviler bugüne kadar sürekli bastırıldı ve yok sayıldı. Çocuklarımıza bu mirası doğru bir şekilde aktarmak en önemli vazifemizdir” dedi.

DSC_0056

ALEVİLİK MÜFREDETA GİREBİLİR

İngiltere Eğitim Bakanlığı’nın din eğitimi müfredatından sorumlu eski başkanı Bill Moore da yaptığı konuşmasında “din işlerinden sorumlu biri olarak Alevilik hakkında bu güne kadar bilgi sahibi olamadığım için utanıyorum. Aleviliği öğrendikten sonra okullarda müfredat içerisine Aleviliğin alınması için çalışmalara başladım” diye konuştu.
Festivalin bir diğer misafir konuşmacısı Westminster Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Dr. Celia Jenkins, Alevi inacı konusunda araştırmalar yaptığını ve Britanya’daki Alevi toplumunun nüfus sayımına dahil edilmesi için çalışmalar başlattığını ifade etti.
Dr. Jenkins “ülkemizde ciddi bir Alevi nüfus var. Sizlerin ihtiyaçlarına karşılık verilebilmesi için nüfus sayımı istatiklerine dahil olmanız için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. 

DSC_1066

“ELİNE, BELİNE, DİLİNE HAKİM OL FELSEFESİ OKULUMUZLA ÖRTÜŞÜYOR”

İki sene önce İngiltere’de ilk kez Alevilik dersini okulunda uygulamaya geçiren Prince of Wales İlkokulu Müdürü Julia Clarke ise yaptığı konuşmada “Alevi çocuklarımız kendi inançlarını öğrenmeye başladıktan sonra okuldaki başarı ortalamaları arttı. Eline, beline ve diline hakim olma felsefesi bizim okulumuzun ilkeleriyle de örtüşüyor” dedi.
Sunuculuğunu Londra Cemevi’nden Elif Beritan Bulut ve Glasgow Cemevi’nden Dilara Kaya’nın yaptığı festivale BAF’a bağlı Nottingham, Hull, Doncaster, Sheffield, Leicester, Edinburg, Glasgow, Croydon, Bournemouth, Harrow ve Londra şehirlerinin Cemevleri katıldı.
“İlimden Gidilmeyen Yolun Sonu Karanlıktır” felsefesiyle hareket etiklerini dile getiren Alevi inancının önderleri, önemli ritüelleri olan Semahlar ve Zakirler ile üniversite çatısı altında görkemli bir etkinlikle seyirci karşısına çıktılar.
5. Alevi Kültür Festivali 14 Haziran’a kadar çeşitli etkinliklerle Britanya genelinde devam edecek.

DSC_1049

DSC_0802

DSC_0820

DSC_0808

DSC_0847

DSC_0850

DSC_0765

DSC_0895 DSC_0902 DSC_0999 DSC_0988 DSC_0949 DSC_0946 DSC_0940 DSC_0934 DSC_1016 DSC_1020 DSC_1049 DSC_1066 DSC_0869 DSC_0056 DSC_0039 DSC_0007 DSC_1078 DSC_0861 DSC_0794

http://www.londragazete.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün