Avrupadan Haberler

5. Alevi Kültür Festivali’nin açılış resepsiyonu Britanya Parlamentosu’nda

Britanya Alevi Federasyonu (BAF) bünyesinde düzenlenen ve 15 Haziran’a kadar sürecek olan 5. Alevi Kültür Festivali’nin açılış resepsiyonu Britanya Parlamentosu’nda gerçekleştirildi. Çok sayıda siyasi ve dernek temsilcilerini biraraya getiren etkinliğe Enfield North İşçi Partisi Milletvekili Joan Ryan, Londra Büyükelçi Müsteşarı Orçun Başaran, Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, Haringey Belediye Başkanı Jennifer Mann, CHP ve HDP temsilcileri ve iş dünyasından davetliler katıldı. İngiliz Parlamentosu’nda semah gösterilerinin öncesinde davetliler konuştu.

 

RYAN: “KÜRTLER VE ALEVİLER DEMOKRASİ İÇİN MÜCADELE ETTİLER”

Joan Ryan “Bu festivali ekstradan daha önemli görüyorum. Kürtler ve Aleviler demokrasi için çok mücadele ettiler. HDP seçimlerde elde ettiği başarıyla demokrasi mücadelesini meclise girerek kazandılar. Bu Türkiye’deki barış ve demokrasi adına çok önemli bir gelişme” diye konuştu. Szözlerine devam eden Ryan “Şimdi hep bir aradayız. İnsan hakları çerçevesinde doğru tartışmaları yapmalıyız. Herkes demokrasiyi hak ediyor. Britanya parlamentosu çatısı altında hepimiz bir aradayız. Herkesin bu ülkede söz hakkı var. Birbirimize ve kültürlerimize saygı duduğumuz için bugün burada Alevi Festivali’ni kutluyoruz. Alevilerin Britanya vatandaşı olmalarından ve Alevi kültürünün Britanya’nın bir parçası olmasından gurur duyuyorum” dedi.

FEDERASYON BAŞKANI ERBİL: “TÜRKİYE’DE CEMEVLERİ YASAK”

Sonrasında kürsüye gelen  Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil deTürk otoriteleri Aleviliği farketmeliler. Görmezden gelmemeliler. Ama malesef görmezden gelindik Türkiye’deki tüm devlet otoriteleri tarafından. Türkiye’de Cemevleri yasak, Alevilik yasak. AKP’nin dayatmalarını kimse durduramadı. Bundan dolayı sadece bizler değil, pekçok siyasetçi ve farklı görüşlerdeki insanlar mağdur oldu” dedi.

CEMEVİ BAŞKANI HÜRMAN: “BRİTANYA PARLAMENTOSU DEMOKRASİNİN BEŞİĞİ”

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı Tugay Hurman’ın konuşmasında iseHDP ve CHP’nin seçim süreci boyunca yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etmek istiyorum. Türkiye demokrasisi için önemli olan bu tabloyu görmek bizi çok mutlu etti. Beşincisi düzenlenen Alevi festivalinin Britanya Parlamentosu içerisinde düzenlenmesi bizim için çok önemli. Çünkü burası demokrasinin beşiğidir” sözleri öne çıktı.

KONSOLOS YORULMAZLAR: “CEMEVLERİ TÜRKİYE’DE YASAK DEĞİL. BİRÇOK SAYIDA CEMEVİ VAR”

Yapılan tüm bu konuşmaların ardından mikrofona gelen Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar “burada Türkiye’nin demokratik yapısına dair yapılan konuşmaların yanlış olduğunu söylemek istiyorum. Türkiye demokratik bir ülkedir. Geçen gün Türkiye’de yapılan genel seçimler demokratik bir şekilde yapılmıştır. Ayrıca 2003’te başlayan Irak savaşında İngiltere ve Amerika Türkiye’nin bu savaşa dahil olmasını istedi. Fakat Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu konu reddedildi. Sayın İsrafil Erbil de az evvel sanırım yanlış bir kelime kullandı. Cemevleri yada Alevilik Türkiye’de yasak değil. Resmi olarak faaliyet gösteren çok sayıda Cemevleri bulunmaktadır” dedi.

http://www.londragazete.com/

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün