Türkiyeden Haberler

Aabk Başkanı Turgut Öker Bektaşi Dergahı Harabati’deki İşgal Sona Ermeli

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK)Makedonya’nın kuzeybatısındaki Kalkandelen (Tetova) kentinde bulunan Osmanlı döneminden kalan Harabati Baba Tekkesinde21 Mart Cumartesi günü Nevruz Cemi düzenlenecek. Alevi- Bektaşiler, kendileri için büyük öneme haiz Harabati Baba Tekkesinin 2002 yılından bu yana Selefi grubun işgali altında olduğunu iddia ediyorlar. Alevi- Bektaşiler Avrupa’nın dört bir yanından yüzlerce kişinin katılacağı Nevruz Cemi ile buradaki işgale dikkati çekmeyi hedefliyorlar.

BEKTAŞİLERİN ELİNDE SADECE 80 METREKARE KALDI

İddiaya göre Bektaşiler, Osmanlı döneminde Sersem Ali Paşa olarak da tanınan Server Ali Paşa tarafından 1538 yılında kurulan tekkenin 24 bin metrekarelik alanının sadece Meydanevi adı verilen 80 metrekarelik bölümünü kullanabiliyorlar. İçerisinde bir çok yapı ve bahçe bulunan Harabati Baba Tekkesinin geri kalan kısmı ise Makedonya İslam Birliği’nin kontrolü altında. AABK, pek çok dava ve şikayete konu olan Harabati Baba Tekkesi ile ilgili iddiaları Avrupa Parlamentosu’na da taşıdı.

BU İŞGALİ SİNEYE ÇEKEMEYİZ

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanı Turgut Öker konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı Harabati Baba Dergahı Alevi- Bektaşilerin Balkanlar’daki en önemli inanç merkezlerinden bir tanesi. Balkanlar’da yaşayan Aleviler ibadetlerini yıllardır o dergahta yaparlar. O dergah aynı zamanda bizim Bektaşi babalarının da eğitim merkezi. O dergahta eğitim alan dervişlerimiz, babalarımız bütün Balkanlar’a yayılarak Balkanlar’da yaşayan Alevi- Bektaşilerin ibadetlerini yerine getirirler. Bugün orası bir işgal altında. Biz bu işgalleri Afganistan’da, İran’da, Irak’ta, Suriye’de gördük. İnsanlar kendi ibadethanelerine özgürce giremediler. Avrupa’nın ortasında da silahlı bir insan orayı işgal ediyor, oraya ibadet için gelen insanların kendi dergahına girişini engelliyor. Resmen terör, şiddet, tehdit uyguluyor. 21. yy.’da böyle bir görüntüyü sineye çekmek, normal bir durum gibi kabul etmek ne insan haklarına ne vicdan özgürlüğüne sığar. Bu baskının, bu terörün insanlık adına oradan kalkması gerekir. Geçen yıl iki defa Harabati’ye gittik ve işgali gözlerimizle gördük. Buna dikkat çekmek amacıyla bu 21 Mart’ta orada Nevruz Cemi yapacağız.

KONUYU AVRUPA PARLAMENTOSU’NA TAŞIDILAR

Konuyu Avrupa Parlamentosu’nda da dile getirdiğini belirten Turgut Öker, sözlerini şöyle sürdürdü AABK olarak bu hafta AP’nda gün boyu süren bir konferans düzenledik. Orada değişik başlıklar altında sunumlar yaptık. Bu sunumlarda en çok öne çıkardığımız noktaMakedonya’da Harabati Dergahı’ndaki bu silahlı işgal, terördü. Bizim insanlarımızın dergahımıza rahatlıkla ayak basamamasını, ibadetini yapamamasını gündeme getirdik. Buna seyirci kalınamayacağını, AP’nun da bu duruma müdahale etmesini talep ettik.Avrupa parlamenteri 15 kişi oturumumuza katıldı. Konuyu duyunca şok oldular. Bu skandala AP olarak müdahale edeceklerini bildirdiler. Gerek Makedonya hükumeti gerekse yetkililerle görüşüp bir an önce oranın insanların özgürce ibadet edebileceği bir yer durumuna getirilebilmesi için ellerinden gelen bütün katkıyı sunacaklarını aktardılar.

www.haberler.com

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün