Avrupadan HaberlerHaberler

AABK’den Turgut ÖKER için 5 Maddelik Beyan ve Talep

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Onursal başkan Turgut ÖKER’e açılan soruşturmalar ve davalar ile ilgili hükümete 5 Maddelik beyan ve talepte bulundu.

AABK’nin “Kamuoyuna” başlıklı yazısı şöyle;

1- AABK Onursal Başkanı Turgut Öker uzun yıllar Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun başkanlığını yapmıştır. Halen de onursal başkanlığını yapmaktadır. 2015 yılında milletvekili seçilmiş, seçimlerin yenilenmesi nedeniyle bu hakkını kaybetmiştir. 2018 seçimlerinde de m.vekili adayı olarak gösterilmiş, listelerin açıklanmasından bir kaç gün önce düşünce ve ifade özgürlüğünü ihlal eden bir yargısal karar neticesinde m.vekilliği engellenmiştir.

2- Turgut Öker hakkında, Kamu görevlisine ve C.Başkanı’na hakaret iddiasıyla açılmış onlarca soruşturma ve dava vardır. Biliyoruz ki bu soruşturmaların en önemli nedeni Turgut Öker’in Alevi inancı ve kimliğine sahip olması ve bunun için aktif bir mücadele içinde olmasıdır. Bu nedenle Alevi kimliği ile bir yurttaşa yapılan her hakaret, her baskı, her saldırı tüm Alevi toplumuna yapılmış demektir.

3- Bu soruşturma ve davalar öyle bir hal almıştır ki, 2012 yılında söylediği bir söz 2021 yılında dava konusu olabilmiştir. Üstelik aynı konuşmalar ve eylemler tekrar tekrar soruşturma konusu yapılmakta özgürlükleri, yurttaş haklarını koruması gereken hukuk Alevileri ve muhalifleri terbiye etme aracı olarak kullanılmaktadır.

4- Bu idari ve yargısal pratikler, Alevi evlerinin işaretlenmesi, Alevi kurum temsilcilerinin fişlenmesi, Cemevlerine yapılan saldırılar ile aynı nitelikte olup evrensel hukuka, ülkemizin taraf olduğu Uluslararası sözleşmelere, milletin meclisinin yapmış olduğu Anayasaya, kanunlara açıkça aykırıdır.

5- Mafya-Siyaset-Din-Ticaret denkleminde iktidarın girmiş olduğu bataklığın ne gibi sonuçlar doğuracağını, yolsuzlukla, kayırmacılıkla geçen 19 yılın ardından gelen ekonomik krizin faşizme nasıl uygun bir ortam sağladığını bu ortamın derin güçlerin can simidi olan kargaşa, kaos bireysel ve kitlesel katliamlara nasıl gebe olduğunu memleket tarihinden en iyi bilen biz Alevileriz.

Bu nedenlerle Alevi kurum temsilcisi ve yurttaşlara karşı yapılan siyasi ve keyfi soruşturmalara bir an bir an önce son verilmesini, Alevi evlerini işaretleyenlerin, Alevilere hakaret edenlerin, inançsal ayrımcılık yapanların, Cemevlerine saldıranaların yargı önüne çıkarılmasını, Devletin tüm kurumlarının, Yargıyı Uluslararası ve Ulusal hukuka uygun davranmasını talep ediyoruz.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün