Türkiyeden Haberler

ABF Başkanı Baki Düzgün, IŞİD saldırısı olabileceği korkutma amaçlıdır

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Başkanı Baki Düzgün, Ankara Emniyeti’nin Alevi müessese ve önderlerine IŞİD saldırısı olabileceği istikametindeki uyarısının korkutma amaçlı meydana geldiğini ifade etti . Düzgün, “Bu, istihbarat faaliyetlerini belli bir süre daha güçlendirme manasına geliyor bizim için . Toplumumuzu bir bağlamda ajanlaştırma siyaseti da güdüyorlar.” diye konuştu .

Önceki günlerde Ankara Güven Genel Müdürlüğü, Alevi müessese ve önderlerine karşı IŞİD saldırısı olacağı yönünde ikazlarda bulundu.ABF Başkanı Baki Düzgün, iddiaları ve emniyetin uyarısını Cihan Bilgi Ajansı’na (Cihan) değerlendirdi.

Kendisinin de bu konuyla alakalı bilgi verilmek üzere emniyete çağırıldığını fakat İstanbul’da yer aldığı için oradaki yetkilileri gönderdiğini kaydeden Düzgün, ” Dostlar gidiyorlar oraya, kendilerine bir tebligat yapılıyor. Tebligatın muhtevası , Alevi müesseselerine , yöneticilerine karşı saldırı olacağı istihbaratı alındığı, saldırı olabileceği yönünde. Bir kuşku gördüğümüzde kendilerine bildirmemizi talep ettiler .” halinde sohbet etti .

Düzgün, tebligatın amacını da şu şekilde yorumladı: “Bu, Alevileri ve ötekileştirilmişleri bir taraftan korkutma bir taraftan sindirme, ‘aman ha haklarınızı talep etmeyin, başınıza kocaman birşeyler geliyor olacak .’ Öbür taraftan da istihbarat faaliyetlerini belli bir süre daha güçlendirme manasına geliyor bizim için . Toplumumuzu bir bağlamda ajanlaştırma siyaseti da güdüyorlar. Yönetici halkıyla bütünleşmemişse, yönetici binlerce koruma ile geziyorsa bilin ki orada ciddi bir korku vardır, yoksa korku halkta değil. Milletin içerisine çıkamıyorsanız ne ile yöneteceksiniz? Milletin içinden karakteri zayıf olanları bulursunuz, onları ajanlaştırır, onlarla beraber yönetmeye çalışırsınız.”

Alevi toplumuna seslenen Düzgün, “Alevi toplumunda bu ilk kez yaşanmıyor. Kerbela’dan bu yana yüzlerce kez katledilmiş, bütün katliamlara, sürgünlere rağmen korkmamış, sinmemiş kendi inanç değerlerini bugüne taşımış bir toplum. Bu saldırılara ve korkutma politikalarına yabancı değiliz. Biz bu tehditleri yüz yıllardır yaşıyoruz. Korkulacak bir durum yok. Aleviler fazladan müesseselerine sahip çıkmalı, cemevlerine, dergahlarına sahip çıkmalı. Demokratik haklarını da daha yüksek sesle söylemelidir.” ifadelerini kullandı.

‘NE BAŞI KAPALI KELEPÇELENMELİ NE DE BAŞI AÇIK SÜRÜKLENMELİ’

Manisa’da başörtülü kadınların kelepçelenerek gözaltına alınmasını da değerlendiren Düzgün, şu şekilde konuştu: “Manisa’da başı kapalı bayanlar kelepçelenip götürülüyor. Biz bunu da doğru bulmuyoruz. Aynı zaman da başı açık bayanların da sürüklenerek götürüldüğünü de biliyoruz. Onlara da sahip çıkmayacaksın, dövecek kanlar içerisinde bırakacaksınız. Başı kapalı bayanlar için güven müdürü görevden alındı. Başı açık olanlar için de alınsın. Bu çifte standart olur. Ne başı açık birey kelepçelenerek alınmalıdır ne de başı açık sürüklenerek, karakollara götürülüp dövülerek, işkence inşa edilerek cezaevine konmamalıdır.”

‘GAZETELERE EL KONULMASINDAN EN ÇOK BİZ KAYGILANIYORUZ’

Medyaya karşı sindirme ve baskı politikalarını da eleştiren Düzgün, bu konuyla alakalı da şu ifadeleri kullandı: “Bugün gazeteler basılıyor, el konuluyor; basın mensupları gözaltına alınıyor. Basın susturuluyor. Basının susturulduğu bir ülke de insanlar ne ile aydınlanacak? Bilgi alma haklarını ne ile kullanacaklar? Bu ülkede 12 Eylül’de dahi 12 Eylül’ü eleştiren basın mensupları vardı. Bugün iktidarı eleştiren basın mensupları hapse atılıyor. Bu durumdan biz fazladan kaygılanıyoruz. En çok hak talebinde bulunan, kendisini anlatmaya ihtiyacı olan bir toplumuz biz. Bugün iz geldiniz, yarın kimse gelmeyince kim dinleyecek bizi? Haklarımız, taleplerimizi ne ile dile getireceğiz? Bugün gazetelere, televizyonlara el koyup dönüştürüyorsunuz. Yayın siyaseti yönetenlere uyar hale geliyor.”

http://www.haberport.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün