Türkiyeden Haberler

AKD Mersin Şubesi Başkanı Hasan Kılavuz, Alevi Bektaşi Köylerine Cami Yapılmasın

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Başkanı Hasan Kılavuz, Alevi Bektaşi köylerine cami yapılmamasını ve imam ile müezzin atanmamasını istediklerini söyledi.

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi, cem evinde aşure programı düzenledi. Programa, Vali Özdemir Çakacak, Ak Parti Karaman Milletvekili ve Mersin Milletvekili Adayı Lütfi Elvan, CHP Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı ve Fikri Sağlar, Büyükşehir Belediye Başkanı MHP’li Burhanettin Kocamaz, Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur, siyasi parti il başkanları ve vatandaşlar katıldı. Burada bir konuşma yapan Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şube Başkanı Hasan Kılavuz, Alevi Bektaşi köylerine cami yapılmamasına ve imam ile müezzinin atanmamasını istiyoruz. Onun yerine okul, sağlık ocağı kütüphane açılsın. Bunlar Alevi köylerinde bizim öncelikli istemlerimizdir. ‘Alevi dergahları, Hacı Bektaş, Şah Kulu, Hüseyin Gazi Dergahları, sahipleri olan Alevilere verilmeli’ diyoruz. Okullarda Alevi çocuklar Sünnileştiriliyor. Okul müfredatlarında Alevilik ile ilgili anlatımlar var. Ama bu müfredat programları hazırlanırken, komisyonlara Alevi kanaat önderlerinin ve kurum temsilcilerinin de davet edilmesini bekliyoruz. 23 yıldan beri haykırıyoruz. Madımak Oteli anı ve utanç müzesi olmalı. Bu mübarek ayda halkımız arasında kuşku ve güvensizliğin son bulmasını istiyoruzdedi.

Muharrem ayının, asırlardır dinmeyen ortak acıların yaşandığı bir ay olduğunu ifade eden Vali Özdemir Çakacak ise şöyle konuştu:

Kerbela olayı, inancımız açısından kalbinde zerre kadar iman olan her Müslüman için yüreklerde dinmeyen ortak bir acıdır. İnsanlık tarihinde, kalbinde zerre kadar insanlık olanların yüreğinde geçmeyen sızıdır. Bu olay, insanların canileştiği zaman kendi peygamberinin aile efradına bile neler yapabileceğinin dramatik bir örneğidir. İnanç tarihimizde meydana gelen bu elim olayı iyi düşünüp ders çıkarmamız gerekir. Temeli barış ve hoşgörü olan yüce dinin mensupları olarak bize düşen görev, bu tür olayların tekrarlanmasını önleyecek bilinç ve anlayışına sahip olmak.

Konuşmanın ardından semah dönüldü, dev kazanlarda hazırlanan aşureler dağıtıldı.

http://www.kent16.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün