Türkiyeden Haberler

AKP, Balçova Cemevi’nde çekimser

Balçova Belediye Meclisi’nde Cemevleri’nin ibadethane sayılması için yapılan oylamada AKP’li Meclis Üyeleri çekimser kalınca, karar CHP’li üyelerin oybirliği ile geçti. AKP Gurup Sözcüsü, kararın Tekke ve Zaviyeler Kanunu’na aykırı olduğu için çekimser kaldıklarını ifade etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, inançlara ve ibadete saygı kapsamında, Cemevleri’nin ibadethane olması gerektiğine yönelik aldığı kararı Balçova Belediye Meclis’inde Mart ayı toplantısında gündeme geldi. Geçtiğimiz ay yapılan meclis toplantısında İmar, Hukuk, Plan ve Bütçe Komisyonları’na gönderilen Cemevleri’nin ibadethane sayılması ve kamu kaynaklarından diğer ibadethaneler gibi yararlanması ayrıca 1/100’lik imar planlarına ibadethane olarak işlenmesi konusu tüm komisyonlardan AKP’li meclis üyelerinin çekimser oyları ile geçti.

Yapılan meclis toplantısında komisyon raporlarının okunmasının ardından söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Şerif Sürücü komisyonda olduğu gibi mecliste de karara evet oyu vereceklerini ifade etti. Adalet ve Kalkınma Partisi Sözcüsü Evrim Özen ise karara çekimser oy vereceklerini ifade etti. Karara evet veya hayır oyu vermediklerini ve neden çekimser oy verdiklerinin gerekçelerini anlatan Evrim Özen “Bu kararın 1925 yılında çıkarılan Tekke ve Zaviyeler Kanunu’na uygun olmadığını düşünüyoruz. Yasalarımızda yeri olmadığı için karara ne evet ne de hayır diyoruz” dedi.

AKP’YE RAĞMEN MECLİSTEN GEÇTİ

AKP Sözcüsü Özen’in sözlerine tepki gösteren Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya “Bu yaptığınızın siyasi etik olarak uygun olmadığına inanıyorum. Biz halk arasında buna ‘ne şiş yansın ne kebap’ politikası deriz. Türkiye’nin değişik bölgelerinde özellikle Alevi vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı bölgelerde AKP’li meclis üyelerin bu karara evet oyu verdiğini görüyoruz. Orada başka burada başka olmaz. Partiniz kanunu orda görmezden gelip burada mı görüyor” dedi. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin tüzüğünde yer alan AHİM Kararlarına uyma maddesini de meclise gösteren Başkan Çalkaya daha sonra kararın oylanmasını istedi. Balçova’da Cami, Sinagog, Kilise, Havra ve Cemevleri’nin imar planlarına işlenmesine ayrıca tüm ibadethanelerin eşit şekilde kamu kaynaklarından yararlanmasına ilişkin meclis gündemi AKP’li üyelerin çekimser oyuna karşı CHP’li üyelerin oybirliği ile geçti.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle parti sözcüleri görüşlerini dile getirirken, Başkan Mehmet Ali Çalkaya “10 yıldır kadın ile erkeğin eşit olduğu bir toplum inşa edebilmek için çalışıyoruz. Kadınların kimseye bağlı olmadan bir hayat sürmesinin en önemli kriterinin de ekonomik özgürlükten geçtiğine inanıyoruz” dedi. Başkan Çalkaya ayrıca son 5 yılda Yüzde 1400 artan kadına şiddet olaylarının da Üniversiteler tarafından objektif bir şekilde araştırılması gerektiğini ifade etti.

www.haberhurriyeti.com / ŞEHİR VE BAŞKAN

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün