Türkiyeden Haberler

Alevi Bektaşi Federasyonu:”Biz Aleviler size savaş yaptırmayacağız diyoruz”

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun “Alevilerin savaş ortamına çekildiği” bu konu ile ilgili basın açıklaması düzenlendi.

BASINA VE KAMUOYUNA

BİZ ALEVİLER; Savaş çığlıkları atıp, bizi sokaklara dökmek isteyen, kaus ortamına çekmek, savaşa dahil etmek isteyenlere, Hayır..! İnadına BARIŞ Diyoruz.

BİZ ALEVİLER; Felsefemizde olduğu gibi, Laiklik, Eşitlik, Kardeşlik, bir arada yaşamaya devam edeceğimiz Türkiye’nin Toplumsal Barışın Mimarlarıyız.

BİZ ALEVİLER; Farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğu inancı ve bilinciyle, farklılıklara saygılı, 72 millete aynı nazarda bakan inanışın ardılları ve uygulayıcılarıyız.

BİZ ALEVİLER; Hak huzurunda, İncittiğimiz insanlar için Cem Erkanlarımız da dara durup,Halk Mahkemesi kuranlarız.

BİZ ALEVİLER; Barışın, güzel günlerin, insanca eşit yaşamın, BARIŞIN, Aydınlık geleceğin teminatıyız.

BİZ ALEVİLER; Sistemin oynadığı, oynatmaya çalıştığı bu oyuna, tüm tahriklere rağmen gelmeyip, BARIŞ HEMEN ŞİMDİ DİYORUZ: DEMEYE DE DEVAM EDECEĞİZ.

Sistem, içeride, dışarıda kendisine düşman yaratarak, korku imparatorluğu kurarak, algı operasyonları yaparak ayakta kalmaktadır.

Yarattığı sunni gündemlerle, toplumu her seferinde istediği gibi dizany etmekte, hizaya getiremediğine, biat ettiremediğine, boyun eğdiremediğine, farklı olana savaş açmaktadır.

1980 sonrası hızlı bir şekilde, Alevi Köylerine Cami yaptırarak,toplumun her alanında, ayrımcı politikalar uygulayarak, başka partilere oy verenlerin listesini çıkartıp, tehdit unsuru haline getirerek,etnik kökene göre siyaset yaparak,Alevilerin olduğu mahallelere, yerel yönetimlerce hizmet vermeyerek,YOK SAYARAK, Cem Evlerimizin İbadethanelirimiz olduğunu yasal güvenceye almayarak,Okul alanlarının, uygulama imar planlarında tadilat yaparak, Cami alanı olarak ayırarak, dindar ve kindar nesiller yetiştirerek, Böl, Parçala, Korkut Yönet ilkesini harfiyen hayata geçirmektedir.

Ülkemiz 13 yıldır iktidar partisinin hukuksuzluğuna, keyfi ve otoriter yaklaşımlarına, Güvenlik Yasası adı altında, Polis Devleti Uygulamalarına, tek tip insan yaratma politikalarına, ülke halkını orta çağ karanlığına götürme, padişahlık heveslerine, Kadını ikinci gören, kamusal alanda olmamasını savunan, kadını sadece anne olarak gören, kadınların kaç çocuk yapacağına kadar karar veren cins ayrımcı politikalara, 8 yaşındaki kızlarla evlenebilirsiniz, ölen esinizle bilmem kaç saat ilişkiye girebilirsiniz diyen sapık zihniyete,Çocuk gelinler, çocuk işçiler demek olan 4+4+4 lere, “DİNDE ZORLAMA YOKTUR” ilşkesini unutup, Zorunlu din dersi uygulamalarına, Doğanın talanına, HES projelerine Gezi olaylarıyla halk sokaklarda HAYIR DEMİŞ, 7 Haziran seçimlerinde de ARTIK YETER, DUR DEMİŞTİR:

Her şey başkanlık sistemi üzerine kurgulanırken, başkanlık hayalleri suya düşenler,7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan halk iradesini hiçe sayarak, içeride ve dışarıda adeta bir darbe gerçekleştirmiştir.

Tek başına iktidar olamaz isek, çözüm süreci biter, her gün genç cenazeleri gelir, ülke kausa sürüklenir, enflasyon artar, can güvenliğiniz kalmaz, tek çare AKP’nin tek başına hükümet olmasıdır. Bunun için de erken seçim olmazsa, olmazdır diyerek, seçmeni, halkı kan ve gözyaşı ile terbiye etmektedir.

Halen halkın görevden aldığı parti ülkeyi kendi istediği gibi yönetmeye devam etmektedir.

Orta Doğuyu, yer altı zenginliklerini elde etmek için kan gölüne çeviren, cihat çağrısıyla, Kelle kesen, kadınları pazarda satan, İŞİD’e vurma bahanesi ile, solcular, aydınlar, gazeteciler göz altına alınmaya devam etmektedir.

Savaş mağduru çocuklara, oyuncak görüren 32 canımızın, can güvenliği sağlanamadığından, çocuklarımız İŞİD çetelerince hunharca katledilmiştir. Daha dün Gazi Cem Evinde yaşananlar, Camilere ayakkabı ile girip, içki içtiler diyenler, Cem evlerimize gaz bombalarıyla saldırmıştır. Biz Alevi Önderlerinin sağduyulu, kararlı yaklaşımları ile olsaı bir katliamın önüne geçilmiştir.

Bir hafta önce Sultan Gazi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği başkanımız Zeynel ODABAŞ silahlı saldırıya uğramıştır.

07.08.2015 Cuma günü, İstanbul-Ankara Kara yolunda, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki DÜZGÜN ve Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan DEMİR’ e silahlı taciz ateşi açılmıştır.

10.08.2015 Pazartesi günü, yani dün, Üsküdar İlçesi, Çamlıca-Kirazlı Mahallesinde Alevilerin evlerine kırmızı çarpı atılarak işaretlenmiş, Demokratik Alevi dernekleri üyesi, Ali KARTAL’ın evinin önüne bomba süsü verilmiş, paket bırakılmıştır.

Tüm bunlar,BİZ ALEVİLERİ SAVAŞIN İÇİNE çekmenin PARÇALARIDIR:

ŞUNU HERKES BİR KEZ DAHA BİLMELİDİR Kİ, KABESİ İNSAN OLAN BİZ ALEVİLER, hiç bir zaman kan ve göz yaşından beslenmedik. Yüreğimizden sevgiyi eksik etmedik ve yaşam hakkını kutsadık.

Bin yıllardır, derimiz yüzüldü, Dar ağaçlarına gönderildik, katledildik, Dersim, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi, Gezi, Kobane, Suruç’u yaşattılar, ayrımcılığın ve asimilenin her türüne mağruz bırakıldık, ABF Genel Başkanı Baki DÜZGÜN nazarında, AKİT gazetesi tarafından hedef tahtasına oturtulduk, Ama BARIŞ SEVDAMIZDAN VAZ GEÇMEDİK.

Her şeye rağmen;

BİZ ALEVİLER; Eşitliğin, Özgürlüğün, Laikliğin, adaletin, Bir arada yaşamanın, BARIŞIN Garantisi olarak, BARIŞI BİZ İNŞAA EDECEĞİZ.

BİZ ALEVİLER;Silahlar sussun, analar ağlamasın diyoruz.

BİZ ALEVİLER;Savaşa hayır, Barış Hemen şimdi Diyoruz.

BİZ ALEVİLER;Toplumsal barışı, sınır ötesi barışı haykırmaya, BARIŞIN ÖZNESİ; NÜVESİ olmaya devam edeceğiz.

BİZ ALEVİLER;İnancımızdan, yolumuzdan, felsefemizden, insan sevgisinden taviz vermeden, DÖNEN DÖNSÜN, BİZ DÖNMEZEK YOLUMUZDAN DİYORUZ.

BİZ ALEVİLER; Vicdanı eksiklere sesleniyoruz; HER UMUT GERÇEKLEŞECEK BİR DÜŞ BULUR, EN GüZEL ŞİİR BARIŞTIR DİYORUZ.

BİZ ALEVİLER; BU OYUNUN PARÇASI OLMAYIP; SAVAŞ HEVESLİLERİNE DE, SİZE SAVAŞ YAPTIRMAYACAĞIZ DİYORUZ:


ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU
Ziya Gökalp Cad. 16/ 16 Kızılay/ ANKARA

E-mail : alevifederasyonu@gmail.com

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün