Türkiyeden Haberler

‘Alevi-Bektaşi ve diğer aidiyetlerin yok sayılmasını kaygı ile izliyoruz’

Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişin’i Ulusoy’dan Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı’na çağrı…

Hacı Bektaş Veli Dergahı Postnişin’i Veliyettin Hürrem Ulusoy, Batıkent Serçeşme Cemevi ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelde konuştu. Ulusoy, ‘AKP’nin kendi meşrebince bir Türkiye tasarlamasını ve bütün devlet olanaklarının bu meşrebin inşasına hasrettiğini’ belirterek, gelişmeleri ‘tatsız’ olarak nitelendirdi ve kaygılarının ‘büyük’ olduğunu belirtti: “Alevi-Bektaşi, Hristiyan, Musevi ve diğer aidiyetlerin adeta yok sayılarak farz edilmesini, içimiz acıyarak büyük bir kaygı ile izliyoruz.”

BAŞBAKAN VE MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NA ÇAĞRI

Gidişatın, sadece farklı mensubiyetleri değil, vicdanı olan ve farklı empati yapan her yurttaşın ağız tadını bozduğuna işaret eden Ulusoy, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı’na çağrıda bulunarak şunları söyledi:

Bir yandan zorunlu din kültürü dersinin kaldırılması, cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşturulması gibi toplumsal taleplerin karşılanması görüşmesi sürdürülürken, diğer yandan aynı zaman dilimi içinde neredeyse bebeklerimize de zorunlu din dersi gündeme getirmenizi nasıl anlamalı, hangi yaklaşımınıza inanmalıyız?

TALEPLER

Alevi-Bektaşi dünyasının gündeme dair taleplerinin iktidarca bütün ayrıntıları ile bilindiğini kaydeden Ulusoy, talepleri şöyle sıraladı:

* Ulusal ve uluslararası mahkemelerde elde ettiğimiz haklarımız verilmelidir.

* Cemevlerimiz hiçbir kayıt ve koşul olmaksızın hukuken ibadethane statüsüne kavuşmalı, ibadethanelere tanınan kamu olanaklarından eşit bir şekilde faydalanmalıdırlar.

* Laik bir ülkede olmaması gereken Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılmalıdır.

* Eşit yurttaşlık hakkı yaşama geçirilmelidir.

* Madımak Oteli, anı-utanç müzesi olmalıdır.

* Alevi-Bektaşi köylerine cami yapılmasına, imam müezzin atanmasına son verilmelidir. Tüm Alevi-Bektaşi dergahları sahiplerine teslim edilmelidir.

http://www.demokrathaber.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün