Türkiyeden Haberler

Alevi dedelerini de dinlemişler!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Tevhid Selam Kudüs Terör Örgütü Üyeliği” iddiasıyla bir dönem Alevi dedelerinin telefonlarını dinlediği ve teknik takiple izlediği ortaya çıktı.

Özel yetkili savcılık tarafından başlatılan bu soruşturma ve Alevi dedelerinin bu soruşturmaya dahil edildiği, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası yargıda yaşanan değişim ile ortaya çıktı. Dosyayı devralan yeni savcı, 9 kişi hakkında takipsizlik kararı verirken, Alevi dedelerinin soruşturmaya nasıl dahil edildiklerinin belirlenemediğini söyledi.

SORUŞTURMAYA NASIL DAHİL EDİLDİKLERİ BELİRLENEMEDİ

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu’nda görevli cumhuriyet savcısı Durak Çetin soruşturmanın, İsrail istihbarat servisinden Türkiye’deki İsrail diplomatlarına yönelik saldırı düzenleneceğine dair bir ihbar üzerine başlatıldığı belirtti. Cumhuriyet’te yer alan habere göre Durak, takipsizlik kararı verdiği soruşturma kapsamında Alevi dedelerinin soruşturmaya nasıl dahil edildiğinin, saldırı iddiasıyla nasıl bir bağ kurulduğunun ve neden dinlendiğinin belirlenemediğini ifade etti.

Kararda, mevcut deliller ışığında Alevi dedelerinin suç teşkil eden herhangi bir söz veya eylemine rastlanmadığı, “Tevhid Selam Kudüs Terör Örgütü”ne üye olduklarına ve bu terör örgütünün faaliyetleri doğrultusunda suç işlediklerine dair soyut iddia dışında, kamu davası açmaya yeterli delil elde edilemediği sebebiyle haklarında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği belirtildi.

DİNLENEN ALEVİ DEDELERİ

Kararda, terör örgütü üyeliği ve yöneticiliği ile iddiasıyla dinlenen Alevi dedeleri, EHDAV Başkanı Ali Yeral, Hüseyin Gazi Derneği Başkanı Gülağ Öz, Alevi Dedesi Hüseyin Dedekargınoğlu, araştırmacı-yazar Piri Er, Bektaşi Babası Şakir Keçeli, Alevilik Araştırma Merkezi Başkanı Ali Yıldırım, Alevi Dedesi Hüseyin Alagöz, Aresh Gahmani ve Seyed Askar Seyedturabi hakkında ‘kovuşturma yapılmasına yer olmadığına’ karar verildi.

http://www.birgun.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün