Türkiyeden Haberler

Alevi Dedesi: Alevilik felsefesini HDP’de görüyoruz

Adana’da bulunan Dersimliler Derneği Alevi Dedesi Efendi Erenler, seçimlere duygusal olarak değil, çözüm mercii olarak yaklaşılması gerektiğini vurguladı ve “Alevilerin 7 Haziran tercihi HDP olmalıdır” dedi.

Kendi içinde özgün bir demokrasi ve eşitlik kültürü olan Aleviler, bu kültürlerini yaşatmaya çalışırken Dersim’den Maraş’a varan bir çok katliam ile yüz yüze kaldılar. Yaşadıkları tüm katliamlar rağmen Aleviler, her zaman eşitlik, adalet ve özgürlük taleplerinin peşinden giderken, 1946 yılından 2015’e kadar çıkan demokratik her alternatife Alevi destek verdiği görülüyor. Siyasi partilerin Alevilerin yaşadığı bu haksız uygulamaları sadece seçimden seçime görmelerinden rahatsız olan Adana’da yaşayan Aleviler, 2015 seçimlerinde “yeni yaşam” projesi ile seçime girecek olan HDP’nin her zaman ve her yerde Alevi mücadelesini verdiğini belirterek, Alevi felsefesini içinde gördükleri tek partinin de HDP olduğunu söyledi.

‘Denenmiş tercihler Alevileri kurtarmıyor’

Alevilik ve Dersimli kimliğinin birbiri içerisine girdiğini belirten Adana’da bulunan Dersimliler Derneği Alevi Dedesi Efendi Erenler, Alevilerin onursal duruşu ile kendilerine en yakın ve demokratik zeminde temsiliyet buldukları ve kendilerini ifade ettikleri yerde durması gerektiğini dile getirdi. Erenler, yıllardan beri sistem partileri içerisinde denenmiş siyasi partilerin Alevilere karşı samimiyetlerinin ortada olduğuna dikkat çekerek, denenmiş siyasi partileri denemenin zaman kaybı olduğunu söyledi. Alevilerin denenmiş siyasi partilerin yaklaşımlarına rağmen aynı hataları yapmamaları gerektiğini belirten Erenler, seçimlere duygusal olarak değil, çözüm mercii olarak yaklaşılması gerektiğini vurguladı.

‘Alevi felsefesini HDP’de görüyoruz’

HDP’nin ezilenlerin çatı partisi olarak Alevilerin ve diğer tüm halkların ve inançların taleplerini dillendirebildiğini ifade eden Erenler, HDP’nin Alevi felsefesi ile de uyuştuğuna dikkat çekti. Erenler, “Alevi felsefesinde yer alan sosyal, bilimsel, özeleştiri taraftarı, devrimci duruşu ve mazlumun yanında durma ilkesini HDP’de görüyoruz” dedi. Yıllardan bu yana sistemin partileri tarafından tuzağa düşürüldüklerini belirten Erenler, Maraş, Sivas ve diğer Alevi katliamlarının cellâtlarının yanında yer almama çağrısında bulundu.

‘AKP’yi durduracak olan tek parti HDP’dir’

Alevilerin sistemin yıllardan beri dayattığı ötekileştirme politikalarının mağduru olduğunu belirten Erenler, Alevilerin HDP’nin mücadelesinden şevk alması gerektiğini ifade etti. AKP’nin yıllardan bu yana uyguladığı politikalar ile halkları baskı altında tuttuğunu aktaran Erenler, AKP’yi durduracak tek partinin HDP olduğunu söyledi.

‘CHP seçim döneminde HDP ise her zaman yanımızda’

Alevilerin seçimlerden beklentilerinin eşit yurttaşlık ve tam demokrasi temelinde açıklanabileceğinin altını çizen Adana Alevi Kültür Derneği Başkanı Murtaza Moroğlu ise, Alevilerin Cem evlerinin yasal statüye kavuşması, din derslerinin zorunluluktan çıkarılması, Madımak Oteli’nin müze olması gibi talepleri olduğunu belirtti. Alevilerin siyasetten beklentilerinin bin 400 yıldır yaşadıkları ötekileştirme ve katliam politikalarının sonlandırılması olduğunu belirten Moroğlu, “Ne yazık ki siyasi partiler de Alevileri her zaman yok saydı, Aleviler temsiliyet boyutunda yıllardan beridir yüzde 70 gibi bir oranla desteklediği siyasi parti tarafından görmezden geldiler” dedi.

‘Asıl teşekkürü HDP hak ediyor’

Bu güne kadar yaşanan seçimlerde olduğu gibi CHP’nin yeniden Alevilerin oyunu kazanmak için bir takım girişimlerde bulunduğunu aktaran Moroğlu, “Asıl teşekkürü Alevilerin taleplerini dillendirme konusundaki genel tavrıyla HDP hak ediyor” dedi.

Kaynak:

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün