Avrupadan Haberler

Alevi Dernekleri Başbakan Davutoğlu’ndan Somut Adımlar Bekliyor

Avrupa merkezli üç Alevi kurumu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 23 Kasım’da Dersim’e yapacağı ziyaret öncesi ortak bir açıklama yayınladı. Alevi organizasyonlar, bu ziyareti önemsediklerini ancak laf değil somut adım beklediklerini söyledi.

Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti, Demokratik Aleviler Federasyonu ve Dersim Soykırım Karşıtı Derneği, Davutoğlu’nun ziyaretine ilişkin yaptıkları ortak açıklamada, “Sayın Davutoğlu, bir dizi temastan sonra Dersim soykırımı ve Alevi açılımıyla ilgili açıklamalar yapması bekleniyor” dedi.
Bu seyahatlerin Dersim’e ya soykırım, ya katliam, ya da inkar ve imha getirdiğini belirtti.  “Dersim soykırımın sorumlusu olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni görüyor;  Devlet partileri olarak CHP, AKP ve MHP’nin de sorumlu olduğunu söylüyoruz” diyen Alevi kurumlar, “Dersim soykırımı Kültürel soykırım, asimilasyon ve inkar olarak hale devan etmekte ve bugün bu AKP Hükümeti’nin eliyle yapılmaktadır” diye ekledi.
Alevi kurumlar, “Biz Dersim ve Alevi kurumları olarak Sayın Davutoğlu’nun Dersim ‘Ziyaretini’ önemsemekle birlikte,  laf değil somut adım görmek istiyoruz ve hükümeti Dersim soykırımıyla yüzleşmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.
Alevi kurumlar taleplerini şöyle sıraladı:
-Dersim 1937-49 yılları arasında yaşananlar soykırım olarak kabul edilmeli, parlamento özrü dilenmeli ve yüzleşme sağlanmalıdır.
-Dersim Soykırımda sorumluluğu olanlar yargılanmalı gıyabında da olsa hak ettikleri cezaya çarptırmalılar.
-Seyit Rıza ve arkadaşlarının, hapishanede hayatını kaybeden Dersim önderlerinin cenazeleri ailelerine iade edilmelidir ve Dersim 1938 şehitlikleri kurulmalıdır.
-Soykırımın bir daha yaşanmaması için yasal ve anayasal tedbirler alınmalıdır.
-Tunceli adı lağvedilip, Dersim isimi tarihsel sınırlarıyla birlikte iade edilmeli ve özerkliği kabul edilmelidir.
-Soykırımın arşivleri başta olmak üzere, Dersim’in kayıp çocukları bulunulmalı ve akıbetleri açıklanmalıdır.
-Dersim 1937-38 soykırımı ve akabinde ki yıllarda işlenen katliam ve katledilen insanların anısı için anıt mezarlar yapılmalı ve Dersim soykırımı ders kitaplarına konulmalıdır.
-Toplumsal dokuyu bozan, doğayı katleden ve ziyaretlerimizi, mezarlarımızı sular altında bırakan barajların yapımına son verilmelidir.
-Gerçek, kalıcı bir barış ve eşitlik için Dersim Soykırımı başta olmak üzere Alevi, Kürt, Yahudi, Ermeni, Rum ve öteki katliamlarıyla yüzleşmeli ve Kürt sorunun demokratik çözümü sağlanmalıdır.
-Alevilerin doğuştan sahip olduğu hakları kabul edilmeli ve anayasal olarak güvence altına alınmalıdır.
-Zorunlu din derslerine son verilmeli, Kızılbaş Kürt Alevilerin anadilde eğitim hakkı tanınmalıdır.
-Asimilasyona, Alevi yerleşim bölgelerine cami yapılmasına son verilmeli, Diyanet İşleri Başkanlığı lağvedilmelidir ve Cem evlerine yasal statü tanınmalıdır.”
http://www.haberozgur.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün