Türkiyeden Haberler

Alevi Dernekleri Federasyonu,Kerbela’dan bu yana katlederek bizleri bitiremediler

Emek Partisi Genel Merkezi’ne dayanışma ziyaretinde bulunan Alevi örgütleri yöneticileri “Kerbela’dan bu yana katlederek bizleri bitiremediler” dedi. Acıların ortak olduğu belirtilen buluşmada, mücadelenin de daha fazla ortaklaştırılması gerektiği vurgulandı.

Alevi Dernekleri Federasyonu, Ankara katliamında hayatını kaybedenler nedeniyle Emek Partisi Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Ziyarette konuşan Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu halkın yıllardır ayrıştırıldığını belirterek, bu saatten sonra barış ve demokrasi düşmanlarına karşı daha güçlü birleşilmesi gerektiğini ifade etti. “Analar ağlamasın” diyerek iktidara gelenlerin bugün anaları daha fazla ağlattığını söyleyen Eroğlu, iktidarın kendisi gibi düşünmeyen, davranmayan herkesi bertaraf etmeye çalıştığını dile getirdi. Eroğlu, “Hukuk ve özgürlük mücadelesi verenler inanç, ırk, din ayrımı yapmadan bu mücadeleye yönelmeli. Tabi bu noktada Alevilerin işleri daha da zor. İktidar Aleviler inançları temelinde ülkenin birliğinin bozmaya çalışıyor. Eğitim müfredatına baktığımızda cem evlerimizi eğitim merkezi, semahımız folklor gibi gösteriyorlar. Ancak Kerbela’da 72 insanı katlettiler ama bizleri bitiremediler. Çorum’da, Sivas’ta, Maraş’ta Suruç’ta ve en son Ankara’da yüzlerce insanı katlettiler ancak bizleri bitiremediler” dedi.

‘DÜŞMANIMIZ BÖLÜNMÜŞLÜĞÜMÜZDÜR’

Emek Partisi merkez yöneticisi Fevzi Ayber, de “Sizler için kutsal olan Muharrem ayında acımızı paylaşmanız anlamlıdır. Artık ülkemizde acılı olmayan bir ayımız kalmadı. Yüzyıllar önceki Kerbela’daki zihniyetle bugünkü zihniyet aynıdır. Onu temsil eden iktidar ülkemizi yönetiyor. İşçi ve emekçiler de bu açıdan kendi hak ve özgürlükleri etrafında birleşemedikleri için bu ceberut iktidarlara maruz kalıyoruz” diye konuştu. EMEP olarak tüm bu zulüm düzeninden kurtulmanın yolunun da birlikten geçtiğini belirten Ayber, yas ve matemin yanı sıra yarına bakmak, öfkeyi büyüterek isyana dönüştürmek zorunda olduklarını dile getirdi. Ayber, “Kürtlere uygulanan zulüm, Alevilere yönelik ayrımcı ve mezhepçi zihniyet, işçi ve emekçilere yönelik ekonomik, siyasal saldırılar devam ediyor. Bu saldırılara toplumun bütünü olarak birleşerek cevap vermediğimiz sürece de mağduriyetleri yaşmaya devam edeceğiz. Bu mağduriyetten çıkmak zorundayız. Kurtuluşun reçetesi birliktir ve düşmanımız da bölünmüşlüğümüz, parçalanmışlığımızdır” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün