Türkiyeden Haberler

Alevi dernekleri ve STK’lar yürüdü

Antalya’da yaşayan Aleviler ve çeşitli sivil toplum örgütleri, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Başkan Menderes Türel’in de konuşacağı ‘Türkiye’nin Demokratikleşmesi ve Alevi Talepleri Müzakere Toplantısı’na karşı düzenlediği protesto yürüyüşü az önce başladı. Su Otel’in önüne yürümeye çalışan eylemcilerin önünü otelin batı yönünde bulunan otopark alanında polis barikat kurarak kesti. Ancak kısa süren görüşmelerin ardından polis, eylemcilerin otel önünde basın açıklaması yapmasına izin verdi.

Bugün saat 14.00’te Su Otel’de düzenlenen ve sadece açılış bölümünün basına açık olacağı toplantı haberini öğrenen Aleviler ve STK’lar, “Menderes Türel’in Sahte Alevi Açılımına Karşı Toplanıyoruz” başlıklı bir duyuru yaptıktan sonra bugün saat 13.30’da Cam Piramit’in önündeki otoparkta toplanmaya başladı.

‘SAHTE ALEVİ AÇILIMI DEĞİL, EŞİT YURTTAŞLIK İSTİYORUZ’ PANKARTI
Çeşitli Alevi dernekleri ve STK’lardan oluşan yaklaşık 100 kişi, “Sahte Alevi açılımı değil, eşit yurttaşlık istiyoruz” yazılı pankart açarak, birkaç dakika önce Cam Piramit’ten çıkarak, toplantının yapıldığı Su Otel’e doğru Atatürk Kültür Parkı’nın dışından yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında “Devletin Alevisi olmayacağız”,  “Gerici eğitim istemiyoruz”, “Zorunlu din dersi istemiyoruz”, “Karanlığa teslim olmayacağız” sloganları attı.

‘ALEVİLERİN GERİCİ AKP İKTİDARINDAN BEKLEDİĞİ BİR AÇILIM YOKTUR’
Moderatörlüğünü Siyaset Bilimci Dr. Murat Yılmaz ve Prof. Dr. Berat Özipek’in yapacağı toplantıyla ilgili açıklama yapan Alevi dernekleri ve STK’lar, saat 14.00’te başlayan Su Otel’in önünde basın açıklaması yaptı. Alevi dernekleri ve STK’lar adına basın açıklamasını, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şube Başkanı Tufan Eroğlu okudu. “Alevilerin gerici AKP iktidarından beklediği bir açılım yoktur” diyen Eroğlu, eşit yurttaşlık taleplerini vurguladı.
Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “AKP’nin ve Menderes türel’in sahte Alevi açılımına hayır” başlıklı açıklamada şöyle denildi: “Dün öğleden bazı internet sitelerine düşen haberden duyduk ki, Antalya’da Su Otel’de Alevilerin talepleri konulu bir toplantı düzenlenmekteymiş. Biz Alevi örgütleri ve Alevilerin hak ve taleplerini yıllardır savunan örgütler ve kişiler olarak buradayız. Peki ama bu otelin kapalı kapıları ardında Alevilerin talepleri için kimler panel düzenliyor? Bir de toplantının adını ‘Türkiye’nin Demokratikleşmesi ve Alevi Talepleri Müzakere Toplantısı’ koymuşlar. Şimdi buradan sizin duymadan kulaklarınıza taleplerimizi bir kez daha sesleniyoruz. AKP iktidarı 12 yıllık iktidarında Alevilerin temel talepleri ile ilgili hiçbir şey yapmamıştır. Ama Alevilere karşı ve bu ülkede mezhepçiliği kışkırtmak için neler yaptığını çok iyi biliyoruz. Tayyip Erdoğan’ın miting meydanlarında Alevileri yuhalattığına tanık olmadık mı? Reyhanlı’da kalleş bir bombalı saldırıda ölen yurttaşlarımız için ’53 Sünni vatandaşımız öldü’ diyen Tayyip Erdoğan değil miydi? Bir Başbakanın ölen vatandaşlarımızı mezhebine göre tarif etmesine tanık olmadık mı?
“Meydanlara, kentlerin en hakim yerlerine hakimiyetin simgesi olarak devasa camilerin kondurulması; köprülere, yollara, caddelere, meydanlara bir dinin ve mezhebin, diğer inanışlar üzerinde baskı kurmuş katliamlar yapmış şahsiyetlerin adlarının verilmesi sizin işiniz değil mi? Eğitim sisteminde 4+4+4 uygulamaları ve zorunlu din dersleri ile bir mezhebin anlayışlarını Alevilere dayatan siz değil misiniz? Daha geçen hafta Antalya’da toplanan Eğitim Şurası’nda anaokullarına kadar din eğitiminin getirilmesi için çırpınan siz değil misiniz? Emperyalizmin taşeronu olarak bütün bir Ortadoğu’yu ateşe veren mezhepçi savaş politikalarını 4 yıldır siz yürütmüyor musunuz? Cihatçı çeteleri Suriye’ye dolduran siz değil misiniz? Suriye’de Alevileri katleden IŞİD denilen katil çetesini siz büyütmediniz mi? IŞİD süreciyle birlikte Türkiye’nin tüm Alevilerine yayılan ve büyüyen bir can güvenliği kaygısını oluşturan siz değil misiniz?
“Bu panelde Alevilik adına oturanlara da bir çift sözümüz var. Bilmez misiniz ki, sizi bu sofraya çağıranların elinde nice canların kanı var. Bilmez misiniz ki, sizi bu sofraya çağıranların elinde nice canların kanı var. Bilmez misiniz ki, zalimin sofrasına oturanlar da zalimdir. Alevilerin gerici AKP iktidarından beklediği bir açılım yoktur. Eşit yurttaşlık isteğimizin ancak bütün halkların demokratik, laik, özgür ve eşit yaşayabileceği bir ülkede karşılanacağının bilincindeyiz. Ve bunun için mücadele edeceğiz. Mezhepçi-cihatçı faşizme karşı halkın tüm kesimlerini kapsayacak; birleşik, laik, demokratik, eşitlikçi, özgürlükçü bir mücadeleyi örgütleyeceğiz. Kahrolsun mezhepçi faşizm. Yaşasın eşit yurttaşlık mücadelemiz.”

PROTESTO YÜRÜYÜŞÜNÜ VE BASIN AÇIKLAMASINI YAPAN KURULUŞLAR
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi
Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şubesi
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antalya Şubeleri
Antalya Abdal Musa Kültür ve Tanıtma Derneği
Karatepe Kültür Dayanışma Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği-Karatepe Cemevi
Antalya Tahtacıları Kültür Eğitim Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği
Antalya Halkevleri.

http://www.antalyaajans.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün