Türkiyeden Haberler

Alevi Federasyonlarından HDP’ye ziyaret,‘Katilleri Kerbela’dan tanıyoruz’

Türkiye’deki 3 büyük Alevi federasyonunun temsilcileri saldırı ve katliamlara karşı HDP Genel Merkezi’ne dayanışma ziyaretinde bulundu. Alevi Vakıflar Federayonu Genel Başkanı Remzi Akbulut, bu yılki Aşure lokmasını katliamda hayatını kaybedenler anısına, “Barış lokması” olarak dağıtacaklarını söyledi.

Aralarında Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu ve Alevi Vakıflar Federasyonu genel başkanları ile federasyonlara bağlı kurumların yöneticilerinden oluşan kalabalık bir heyet HDP Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Heyet ilk olarak 10 Ekim’de katliamın gerçekleştiği Ankara Tren Garı’nın önüne karanfiller bırakarak, katliamda yaşamını yitirenleri andı. Anmanın ardından heyet HDP Genel Merkezi’ne geçen heyeti, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay, HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ve HDP MYK üyesi Pervin Oduncu karşıladı.

Barış lokması olarak dağıtılacak

Heyetin kendisini tanıtmasından sonra heyetten bazı isimler kısa açıklamalarda bulundu. Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut, Ankara Katliamı’nda atıfta bulunarak, bu katliamı gerçekleştirilenlerin arkasındaki zihniyetin açığa çıkartılması ve bu zihniyete karşı mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti. Akbulut, bu yılki Aşure lokmasının da katliamda yaşamını yitirenlerin anısına bağlılık gereği “barış lokması” olarak dağıtacaklarını aktardı. Konuşan Alevi kurumlarının temsilcilerinin tamamı yaşanan katliamı ikinci Kerbela katliamı olarak gördüklerini ifade ederek, bunu gerçekleştirenlerin de Emevi zihniyetinin bugünkü sürdürücüleri olduğuna işaret etti.

‘Cemevleri ve mezarlara saldırıya birlikte sessiz çıkaralım’

Demokratik Alevi Dernekleri Eş Genel Başkanı Murat Işık, Alevilere dönük saldırıların boyutunun “kutsallara yönelik saldırılara kadar” vardığını ifade ederek, Dersim ve Varto’daki cemevlerinin bombalarla yıktırılmasına sert tepki gösterdi. Işık, 38 Dersim Katliamı’nda katledilenlerin mezarlarına dahi saldırılar gerçekleştirildiğini anımsatarak, “Buna karşı birlikte refleks göstermek, sesimizi yükseltmemiz gerekir. Buna sessiz kalırsak bu saldırıları kabul etmiş oluruz” dedi.

‘Katilleri Kerbala’dan tanıyoruz’

Ziyarette son olarak konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Günay Kubilay ise 10 Ekim’deki Ankara katliamında patlatılan bombaların barış, demokrasi ve özgürlük talep eden herkesin kalbinde patladığını ifade ederek, “Katilleri Kerbela’dan, Çorum’dan, Dersim’den tanıyoruz” dedi. Kubilay, ezilen tüm kimliklerin, inançların ve halkların birlikte mücadele etmesi gerektiğini kaydederek, Türkiye’deki savaşın halkların savaşı olmadığını aksine Saray’ın iktidar savaşı olduğunu ifade etti. Konuşmaların ardından heyet katliamın ardından yaşanan sürece ilişkin karşılıklı bilgi alış verişinde bulundu.

DİHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün