Türkiyeden Haberler

Alevi Kadınlar,Direnişe semahla katılacağız

Türkiye’nin çeşitli kentlerinden Diyarbakır’a gelen Alevi kadınnlar, Sur’da devam edep sokağa çıkma yasağı ve operasyonlara karşı semaha duracaklar.

Diyarbakır’a gelen Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) üyesi kadınlar, yarın 33’üncü gününe giren Sur direnişine destek olmak ve devletin sıkıyönetim uygulamaları ile sivil katliamları protesto etmek için Sur’da lokma dağıtıp, semaha duracak. Kadınların eylemine Pir Sultan Abdal Derneği, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Vakfı ve Garip Dede Dergâhı üyeleri da destek verecek.
Yapılacak eyleme dair açıklama yapan DAD Eşsözcüsü Hülya Yer, AKP Hükümeti’nin kendi kendini yönetmek isteyen Kürt halkına karşı topyekun bir saldırı başlattığına dikkat çekti. Alevi kadınların yaşanan acılara sessiz kalmayacağına vurgu yapan Yer, “Özgür olmadan, herkes huzur içinde yaşamadan, barış içerisinde yaşanmadığı müddetçe biz Alevilerin de yaşama şansı yoktur. Dolayısıyla bugün bu yerlerde yaşanan devlet katliamı yarın sessiz kalanların üzeride de yaşanacak. Bu egemen devlet anlayışı, Dersim, Maraş, Çorum’da canlarımızın diri diri yakılmasıyla da gördük. Alevi toplumu, kadınlar bu katliamlara dur demelidir. Çocukların ölümüne göz yummamalıdır. Bugün cesetler yerdedirler. Buna dur denmelidir” dedi.
‘Direnişe semahla katılacağız’
Alevi kadınların zulme rıza gösteremeyeceklerini söyleyen Yer, “Hz Ali’ye göre iki çeşit zalim var ‘Biri zulüm yapar, biri zulme rızalık gösterir’ Çıralarımızı direnişe, çıralarımızı barışa yakıyoruz. Kendi kendini yönetme iradesine karşı canice, pervasızca yapılan saldırılar var. Kadınlar ve çocuklar katlediliyor. Böylesi ortamlarda biz evimizde rahat oturamayız. Sur’daki direnişe ortak olmak için Sur’a gidip semahla katılalım. Semahımız direnişe selam, zulme isyandır. Bizim safımız Miray bebeğin safıdır” diye konuştu.
 
Aleviler zulme sessiz kalamaz
Yaşanan vahşetin panzehirinin direniş olduğuna dikkat çeken Yer, bu sisteme biat etmeyeceklerini söyledi. Yer, “Biz Sur’da direnen kadınların elini daha güçlü tutacağız. Ben bütün alevi toplumunun kadının vicdanına sesleniyorum. Aleviler zulme sessiz kalamaz. Bizler Sakinelerin, Besêlerin mirasını sürdüreceğiz” dedi.
Semahla özgürlüğüne dönecek 
Semahla barışa, özgürlüğe ve direnişe döneceklerini dile getiren Yer, bütün kadınları saat 11.00’de Sur’da yapacakları semaha destek vermeye çağırdı. (DİHA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün