Türkiyeden Haberler

Alevi Kadınlar:”Yaşamın her alanında ayrımcılığa karşı mücadele yürüteceğiz”

Alevi kadınlar olarak yaşamın her alanında ayrımcılığı karşı mücadele yürüttüklerini söyleyen Garipdede Dergahı Kadın Kolları Temsilcisi Aylin Fırat, ‘Kadın bilinçlendikçe gelecek nesiller de hayata sağlam adım atacak’ dedi

Alevi kadınlar olarak yaşamın her alanında ayrımcılığa karşı mücadele yürüten Garipdede Dergahı Kadın Kolları üyeleri toplumsal cinsiyetçiliğe karşı da mücadele veriyor. Alevi kadınlarını bilgilendirmek  aynı zamanda da özgüvenlerini sağlamak adına çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Garipdede Dergahı Kadın Kolları Temsilcisi Aylin Fırat, kadın dayanışması ile örgütlenmelerini büyüteceklerini vurguluyor.

Artan kadın katliamlarına değinen Fırat, kadına yönelik şiddete çözüm bulunmadığını, bunun sebebinin ise yargının kadın katillerine caydırıcı cezalar vermemesi olduğunu söyledi. Fırat, “Şu an bile bir kadın öldürülüyor olabilir. Fakat biz bunun önüne geçemiyoruz. Devletin ve siyasilerin bunların önüne geçmesini istiyoruz. Özgecan son olsun dedik ama hala cinayetler devam etmekte” dedi. Kadın sorununun yaşamın her alanında var olduğunu vurgulayan Fırat, erkek egemen toplumda kadınların yaşadığı sorunlara yönelik çözüm önerilerinin hayat bulamayacağını ifade etti.

Alevi kadınlara çağrı

Çocukların yetiştirilme tarzlarının da önemli olduğunu vurgulayan Fırat, kız ve erkek çocukları yetiştirilirken ikisine de eşit davranılması gerektiğini, kadınların eğitiminin de bu noktada önemli olduğunu söyledi. Fırat, “Kadın bilinçlendikçe gelecek nesiller de hayata sağlam adım atacak” dedi. Alevi kadınlarının cemevlerinde yapılan kadın örgütlenmelerinde daha fazla yer alması gerektiğini söyleyen Fırat, Alevi kadınlarına cemevlerinde yürütülen çalışmalara destek olma ve mücadele çağrısında bulundu.

http://www.ozgur-gundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün