Türkiyeden Haberler

Alevi Köyüne Yapılan IŞİD keşfi için Soru Önergesi

‘Alevi köyünde iki gün üst üste yapılan ‘ziyaretten’ halk rahatsız: Tedirginiz IŞİD keşif yapıyor’ başlığıyla yayımlanan ve görgü tanıklarına dayandırdığımız haberimizde, Erzincan’ın Kemah ilçesine bağlı, Maksutuşağı Köyü’nde 2-3 Ağustos 2015 tarihlerinde yöre halkına hiç benzemeyen, ‘IŞİD kılıklı’ iki kişinin Hatay plakalı (31) bir araçla keşif ve tespit yaptığı anlatılıyordu.

Erk Acarer imzalı haberimiz Meclis gündemine taşındı. HDP İstanbul Vekili Turgut Öker ve CHP Erzincan Milletvekili Erdoğan Özyalçın tarafından T.B.M.M Başkanlığı’na ayrı birer soru önergesi verildi.

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması talebiyle verilen önergelerde yer alan sorular şu şekilde:

HDP’Lİ TURGUT ÖKER’İN BAKAN ÖZTÜRK’E VERDİĞİ ÖNERGE:

1- Olaya ve köylülerin şikâyetine ilişkin herhangi bir araştırma veya soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatıldıysa hangi sonuçlara ulaşılmıştır?

2- Konuyla ilgili kurumlara herhangi bir istihbarat bilgisi ulaşmış mıdır? Ulaştıysa hangi önlemler alınmıştır? Önlem alınmadıysa bunun gerekçesi nedir?

3- Araç ve araçtakiler, köye gelene kadar herhangi bir kontrolden geçirilmiş midir? Şahısların IŞİD üyesi veya sempatizanı olduğuna dair bir bilgiye ulaşılmış mıdır?

4- IŞİD’in Erzincan’ın ilçelerinde ve özellikle Alevilerin yaşadığı köylerine yönelik etkinliğine ilişkin bir güvenlik açığı olduğu iddiası doğru mudur? Önlemlerinin artırılmasına yönelik bir girişiminiz olacak mıdır?

CHP’Lİ ERDOĞAN ÖZYALÇIN’IN BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NA VERDİĞİ ÖNERGE:

1- Sözü edilen kişiler kimlerdir? MOBESE ya da diğer güvenlik kameralarından bu kişilerin kimlik tespiti yapılmış mıdır?

2- Bu kişiler, hangi amaçla Alevi yurttaşların yaşadığı köye gitmişlerdir?

3- Olayla ilgili bir inceleme başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise sonucu ne olmuştur?

4- Bu kişilerin yukarıda anılan veya başka bir terör örgütü ile bağlantıları tespit edilmiş midir?

5- Sözü edilen kişilerin köyde “keşif” yaptıkları iddiası doğru mudur? Bu yönde herhangi bir bilgi/bulguya erişilmiş midir? Erişilmiş ise hangi önlem ya da önlemler alınmıştır?

6- Alevi yurttaşların yaşadıkları ve barındıkları yerlere yönelik fiziksel ve psikolojik baskıları içeren bu tip saldırılar nedeniyle ilgili makamlara kaç şikayet ulaşmış, kaçı hakkında hangi işlem yapılmıştır?

7- Amacı korku ve panik yaratma, insanlarımızı huzursuz kılma ve inançsal ayrımı derinleştirme, yurttaşları karşı karşıya getirmek olan bu tip olayların engellenmesine yönelik hükümetinizin yaptığı/yapacağı çalışmalar nelerdir?

http://www.birgun.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün