Türkiyeden Haberler

Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi’nden 12 Saat Açlık Grevi

Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şubesi, bugün dernek binasında bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, Alevilerin 12 saatlik açlık grevine başladığı duyuruldu.

Basın açıklamasına Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, HDP Eski Milletvekili Ali Haydar Konca, HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik ve üyeler katıldı.
ALEVİLİK HAKTIR
Diyanet İşleri Başkanlığı’na tepki gösteren Alevi Kültür Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam, “Alevilik haktır ve ibadethanemiz cemevidir. Aleviler ile evlenilmez diye fetva veren Diyanet, akabinde babanın kızına şehvet ile bakması haram değil fetvasıyla kendi varlığının ne kadar gereksiz olduğunu ispatlamıştır. Bu açıklamalarından dolayı Mehmet Görmez’i istifaya davet ediyoruz. Aleviler sizin sapkın zihniyetinden uzak, hümanist bir yaklaşımı kendine ilke edinir” dedi.
ÖLÜMLERİ HAYKIRIYORUZ 
Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan terör olayları ile açıklama yapan Sağlam, “Ülkede yaşanan bu çatışma ortamının son bulması, kalıcı barışın sağlanması amacıyla şubemizde de açlık grevini başlatacağız. Ölümün, katliamın sağcısı, solcusu, Türkü, Kürdü, Alevi’si, Sünni’si olmaz. Dün şehidimize ne kadar ağladıysak bugün de katledilen insanlığa ağlıyoruz. Savaşlar olmasın, çocuklar ölmesin şiarıyla yaptığımız bu açlık grevinin sessizlere ses, vicdansızlara vicdan olması adına bugün buradayız. Topluma ölümleri duyuruyor ve haykırıyoruz” şeklinde konuştu.
ÖNEMLİ OLAN İNSANLIK
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ise sosyal medyada öğretmen olduğu iddia edilen bir kadının Beyazıt Öztürk’ün programında söylediği sözlere değinerek, “Bir öğretmen orada yaşananları aktarıyor. Buna kulaklarınızı tıkamayın” dedi. Gazetecilerin telefonla arayan kişinin öğretmen olmadığını, bunun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından doğrulandığını söylemesi üzerine de, “Arayan kişinin öğretmen olup olmaması önemli değildir. Önemli olan insanlıktır. Sonuçta programı birisi aradı” ifadelerini kullandı.
http://www.ozgurkocaeli.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün