Türkiyeden Haberler

Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şubesi’nden Hukuk Mücadelesi

Cemevi’nin diğer ibadethaneler gibi elektrik faturası muafiyeti kapsamına alınması için Alevi Kültür Dernekleri Tarsus Şubesi hukuk mücadelesi başlattı.

Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Erdal Turgut, bir önceki dönem başkanı Nasır Şerbet, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği eski başkanlarından Hasan Güvendir ve dernek üyeleri, konuyla ilgili olarak Tarsus Adalet Sarayı’nda gerçekleşen duruşmaya birlikte katıldılar. Alevi Kültür Dernekleri lehine birçok avukatın katılım gösterdiği dava, 3 Mayıs tarihine ertelendi.

Tarsus Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yapan Av. Semra Kabasakala, “Şu an elektrik dağıtımında sorumlu olan Enerjisa’dan elektrik alan Tarsus Cemevi’nin; diğer ibadethane yerleri olan cami, kilise, sinagog veya havra gibi yerlerin nasıl elektrik muafiyetinden faydalanıyorlar ise aynı muafiyet kapsamına alınmasını talep ediyoruz.

Cemevi, Alevi yurttaşların ibadethane yeridir. Ancak, bizim talebimize Enerjisa, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı adres gösterdi. Bu konuyla ilgili bizler menfi tespit davası açmıştık. Dava üzerine Enerjisa yetkilileri, ‘Diyanet İşleri Başkanlığı, Cemevlerini ibadethane olarak saymamaktadır, bu nedenle Cemevlerinin böyle bir muafiyetten yararlanması mümkün değildir. Onun için biz bu davayı kabul etmiyoruz’ demiştir.

Bizde bu gelişmeler üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı’na yazılı olarak talepte bulunduk ve davaya dahil ettik. Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelen cevabi yazıda buranın ibadethane olmadığını ve bu noktada muafiyetten yararlanmanın söz konusu olamayacağı belirtildi.

Bu gelişmeler ışığında Alevi yurttaşların ibadethanesi olan Cemevlerinin yok sayılması üzerine bizde bir duruş sergilemek için hukuk mücadelesi başlattık” dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi’nin kararları ile Cemevlerinin ibadethane olarak sayıldığını vurgulayan Kabasakal, “Cemevlerinin, diğer ibadethaneler gibi aynı statüde sayılmaları için mahkeme kararları var.

Buna rağmen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın halen Cemevlerini ibadethane olarak görmemesi eşit yurttaşlık hakkına bir tecavüzdür. Bizler, ibadetlerimizi özgürce yapabilmenin mücadelesini veriyoruz. Tepkimizde bundan dolayıdır” diye konuştu.

Kabasakal, mahkemenin abone sözleşmesini istediği ve keşif talebinin görülmesi içinde duruşmanın 3 Mayıs’a ertelediğini ifade etti.<

www.tarsushaber.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün