Türkiyeden Haberler

Alevi Kültür Dernekleri’nden Tutuklu Gazeteciler Can DÜNDAR ve Erdem Gül için Açıklama

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasına bir tepki de Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir’den geldi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Doğan Demir şu ifadelere yer verdi: “Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, dün akşam İstanbul Nöbetçi 7. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Devlet sırlarını açığa çıkarmakla suçlanan gazeteciler Suriye’ye giden MİT TIR’larında silah olduğunu belgelemiş ve kamuoyu ile paylaşmışlardı. Söz konusu TIR’ların Suriye’de ihtiyaç sahiplerine insani yardım götürdüğü söylenmiş ancak araştırmalar sonucu ilaç malzemelerinin altında silahların gizlendiği ortaya çıkmıştır. MİT TIR’larının durdurulması soruşturmasında eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı ve Adana eski İl Jandarma Komutanı ile 3 savcı da Parelel Terör Örgütü propagandası yaptıkları gerekçesiyle tutuklanmıştı.”

“ENGELLENMESİYLE TOPLUMUN HABER ALMA HAKKI MAALESEF GASP EDİLMEKTEDİR”

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı, yazılılı açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yaşanan tüm bu olayları ülkemiz demokrasisi, ifade ve yayın özgürlüğü açısından kaygı verici olarak görüyoruz. Gazetecilerin mesleklerini yapmalarının engellenmesiyle toplumun haber alma hakkı maalesef gasp edilmektedir. Dün akşam alınan bu tutuklama kararı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesi ve Anayasamızın 25. maddesine ters düşmektedir. Kimsenin ifade ve düşüncelerini açıklamaktan suçlanmayacağını yazan Anayasamızda bugün bunları yaşamaktan üzüntü duyuyoruz. Ülkemizin demokrasisi için yöneticilerin farklı düşüncelere, eleştirilere açık olması gerekmektedir. Aksi bir durum sadece despot yönetimlerde mevcuttur. Gazetecilerin tutuklanması toplumda kutuplaşmaların arttıracağı ve demokrasiye darbe vuracağından yapılan yanlıştan tez zamanda vazgeçilmesi gerekmektedir.”

“GAZETECİLERİN GAZETECİLİK SUÇLAMASIYLA YARGILANMAYACAĞI BİR DÖNEM ARZULUYORUZ”

Gazetecilerin gazetecilikle suçlamasıyla yargılanmayacağı bir dönem arzuladıklarını kaydeden Demir, yazılı açıklamasını şöyle tamamladı: “Basın özgürlüğü konusunda her yıl son sıralara doğru ilerlediğimiz bir dönemde artık bunların son bulmaları ve gazetecilerin gazetecilik suçlamasıyla yargılanmayacağı bir dönem arzuluyoruz. Başta Can Dündar ve Erdem Gül olmak üzere ailelerine, Cumhuriyet Gazetesi çalışanları ve okurlarına ve tüm demokrasi savunucularına geçmiş olsun dileklerimi iletir, mesleklerinden dolayı yargılanan, tutuklanan tüm gazetecilerin tez zamanda özgürlüklerine kavuşmalarını ümit ediyorum.”

http://www.haberler.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün