Avrupadan Haberler

Alevi Milletvekili Turgut ÖKER:”Katliamın Ana Sorumlusu Erdoğan’dır”

Ankara’daki kanlı saldırı sonrası HDP Münih Seçim koordinasyonu tarafından Almanya’nın Baverya Eyaletinin başkenti Münih’te protesto eylemi düzenlendi.

Münih’te bulunan ve eyleme katılan HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker kürsüye çıkarak, eylemcilere seslendi.

Turgut Öker yaptığı konuşmada, “Bu katliamın arkasında kimin olduğunu bütün dünya biliyor, bugün ülkemizde, Ortadoğu’da binlerce masum olan çoluk çocuğa neden olan ana sorumlusu Erdoğan’dır. Kendi partisinden milletvekilli adayı olup da ama bu katliamları planlamak için milletvekili olmasına bu dönem izin verilmeyen MIT müsteşarı Hakan Fidan’dır o bombayı oraya götürüp yerleştiren. Bu saldırı HDP’ye yönelik bir saldırıdır. Bize düşen görev tüm Avrupa’daki demokrasi ve kardeşlik özlemi ile alanlarda duran insanlara düsen görev bir Kasım seçimlerde HDP’nin barajı geçmesini sağlayarak Tayyip Erdoğan’ın kan emici politikasına dur demeliyiz” dedi.

Almanya’nın Nürnberg kentinde Demokratik Güçbirliği ve HDP bileşenlerinin organize ettiği panelde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker, “Karşımızda son derece organizeli devletin tüm olanak ve imkanlarını eline almış, faşist bir kişi, kimlik ve yönetim biçimi vardır.Parlemento bizim için herşey değildir,mücadele edeceğimiz alanlardan sadece bir tanesidir.” dedi.

Almanya’nın Nürnberg kentinde düzenlenen seçim konulu panele HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker, Bayern Almanya Aleviler Birliği (AABF) Temsilcisi Mehmet Yıldız, AABF Bayern Bölge Yönetim Başkanı Ercan Kara katıldı.

Ankara katliamında yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan panelde,HDP İstanbul Milletvekili Turgut Öker  şunları belirtti:

“Bizler birlikte hareket etmeyi siyasi olarak belli bir projeyi başarmış olsaydık, Maraş’tan sonra Sivas, Çorum, Roboski, sayısız katliamlar, şimdi de Kara Ankara’da Tayyip Erdoğan bu katliamın emrini veremezdi. Bizler ancak büyük acılar yaşadıktan sonra yaşadığımız o büyük acıların etkisiyle yan yana gelmiş acılarımızı hafifletmeye çalışmışızdır. Bu yeterli midir? Karşımızda son derece organizeli devletin tüm olanak ve imkanlarını eline almış, faşist bir kişi, kimlik ve yönetim biçimi vardır.Bu devletin katliam ve sindirme politikalarına karşı kararlıca karşı koymalıyız.Korkmak ürkmek,diz çökmek yok. Direneceğiz,

Böyle bir güç karşısında sistemli, sağlam bir örgütlenme, sağlam bir birlik olunmazsa, Ankara katliamı gibi birçok katliam daha bizi bekliyor. Tekrar 90’lara dönmeyi bırakalım, 70’lerden daha kötü, görülmemiş katliamlara uğramamız mümkündür. Birçoğu diyor ki, Aleviler siyaset yapmamalıdır. Cemevleriyiz, bu yeterlidir. Tayyip de bunu istiyor. Peki kendisi neden siyaset yapıyor, Türk, İslam sentezi faşistleridir. O zaman Türk İslam sentezcisi, faşistler siyaset yapmayı bıraksınlar. Biz tam da nedenlerle siyaset yapmalıyız. Aleviler mutlaka siyaset yapmalıdır. Siyaset yapılmadığı için Alevilerin, Türkiye’de hiçbir hakkı olmamıştır. Bizler Alevi siyasetini, Meclis’te tam da göbeğinde kendi kimliğimizle yapacağız. Meclis’te sürekli iftarlar veren anlayışa karşı biz bu ayın 14’ünde Muharrem ayının açılışını, iftarını her gün Alevi kimliğimizle yapacağız. Türkiye halkı görsün ve duysun. Neden CHP’ye değil de  HDP’yi tercih ettik ?

Birincisi biz kimlik siyaseti, Alevi kimliği siyaseti yapacağız. Bunu CHP kabul etmiyor. İkincisi Diyanetin ortadan kaldırılmasını CHP kabul etmiyor, HDP  ise bu yaklasımı kabul  ediyor. Üçüncüsü tarafsız değiliz. Biz Alevilerin açık tarafıyız. Dördüncüsü biz çoğulcuyuz, Aleviler için tek devlet, tek millet kabul edilemez. Tekçi değil, özgürlükçü ve çoğulcuyuz.Demokratik özgürlükçü eşit haklar temelinde bir sistem istiyoruz.Bunu mutlaka başaracağız.Bunun icin HDP dedik.

Tayyip faşizmini ve diktatörlüğe giden yolu  durduracak  tek parti HDP’dir. Bunlardan dolayı HDP Alevilerin de partisidir. Tüm azınlıkların, ilericilerin, demokratların, kadınların, gençlerin herkesin partisidir.”

Turgut Öker, herkesi oy vermeye çağırarak, Ankara katliamına en iyi cevabın, oy vermek için sandığa mutlaka gitmek olduğunu söyledi,Faşizme karşı tüm ezilenler barikat olmalı, biraraya gelmelidir dedi. Kitleden gelen sorulara cevap veren Öker`ìn konuşmacı olarak katıldığı panele 600 e yakın dinleyici katıldı.

http://www.haberler.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün