Türkiyeden Haberler

Alevi Önderlerinden Cumhurbaşkanı’na Tepki:”Mezardan mühimmat çıktı mı?”

Mezarların bulunduğu şehitliklere yapılan bombardımana “Biz aynen yerle yeksan ediyoruz” sözleriyle arka çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Mezarlardan mühimmat çıktı mı? Camilere Allah’ın evi diyorsunuz, inancınız bu mudur?” diyerek tepki gösteren Avuçan Ocağı pirlerinden Aziz Güler, yapılanları Yezid’in Hz. Hüseyin ve Alevilere uyguladığı zulümlere benzetti.

Demokratik Alevi Dernekleri Federasyonu Eşbaşkanı Bülent Felekoğlu da, “Erdoğan, Alevilerin, Ali’nin, Muhammed’in yaşamına baksın örnek alsın” diyerek tepki gösterdi.

Muhtarlarla Saray’da bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunların yurt içindeki sözde şehitlikleri de varmış ya, buralara kurdukları taziye evi adı altında mühimmat depoları var. Onları filan da biz aynen yerle yeksan ediyoruz” açıklamalarıyla bombalamaları itiraf etti. Sürekli din üzerinden politika yapan Erdoğan’ın bu sözlerine Alevi Pirleri ve kurumlarından tepki geldi.

‘Mezarlardan mühimmat mı çıktı?’

Avuçan Ocağı pirlerinden Aziz Güler, Erdoğan’ın yaptığı açıklamaları Yezid’in Hz. Hüseyin’e ve Alevilere uyguladığı zulümlere benzeterek, saldırıları kınadı. Güler, “Mezarlardan mühimmat çıktı mı? Camilere Allah’ın evi diyorsunuz neden yıkıyorsunuz? İnancınız bu mudur?” diye sorarak tepki gösterdi.

‘Benzer uygulama Koçgiri’de yaşandı’

İnanç merkezlerine ve şehitliklere saldırıların insani anlayışa sığmadığını dile getiren Alevi pirlerinden İbrahim Erdoğan da, Türkiye tarihinde benzer vakaların Cumhuriyet döneminde Koçgiri’de yaşandığını söyledi. Cumhuriyet dönemi ile Erdoğan arasında hiçbir farkın olmadığını ifade eden Erdoğan, şunları aktardı: “Cemevlerimize saldıran katliamcı Erdoğan daha önce de cemevlerimize ‘cümbüş evi’ demişti. ‘Mühimmat var’ diyerek mezarlıkları bombalatması onun Yezit anlayışından kaynaklanıyor. Onlar Kürtlerin camisi ve cemevidir diye bombalıyorsun. 72 millet birdir diyorsun ama altını dolduramıyorsun. İnanç yerlerini bombalıyorsun sonra da 72 millet birdir diyorsun. ”

‘Saldırılar yalanlarla meşrulaştırılmaya çalışılıyor’

Demokratik Alevi Dernekleri Federasyonu Eşbaşkanı Bülent Felekoğlu ise, “şehitliklerin” kutsal olduğunu söyleyerek, ibadethanelere yapılan saldırıların savaş hukukunda bile yeri olmadığına dikkat çekti. “Toprağa sarılı bedenlere saldırı, değerlere dönük bir saldırıdır” diyen Erdoğan, “Erdoğan, ‘Orası mühimmat deposu, üs alanı’ diyerek saldırıları meşrulaştırılmaya, yalanlarla iktidarını ayakta tutmaya çalışıyor” diye belirtti.

‘Erdoğan Ali’nin, Muhammed’in yaşamına baksın örnek alsın’

Erdoğan’ın katliamları meşrulaştırıcı dilinden vazgeçmesi gerektiğini kaydeden Felekoğulu, “Erdoğan, Alevilerin, Ali’nin, Muhammed’in yaşamına baksın örnek alsın” diyerek Varto’da yıkılan cemevlerinin yeniden inşa edileceğini ifade etti.

‘Erdoğan’ın uygulamaları tekçi ve imhacı uygulamalardır’

Alevi yazar Mehmet Kabadayı, Erdoğan’ın “mühimmat” söyleminin tamamen bir bahaneden ibaret olduğunun altını çizerek, kimliklere, inançlara ve değerlere saldırılar karşısında Alevilerin, demokratların ve tüm fraksiyonların karşı durması gerektiğini sözlerine ekledi

http://www.bestanuce.info/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün