Türkiyeden Haberler

Alevi Örgütleri:Alevilere saldırı günden güne artmaktadır

Gazi Cemevi’ne yapılan polis saldırısına tepki gösteren Alevi örgütleri basın açıklaması yaparak saldırılara son verilmesini istedi. Günay Özarslan’ın cenazesinin saldırılar nedeniyle 4 gündür Gazi Cemevi’nden çıkarılamadığını söyleyen Aleviler, saldırıların her geçen gün daha da arrttığını belirtti.

Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaşi Veli anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Dernekleri, Demokratik Alevi Dernekleri, Hubyar Sultan AKD, Garip Dede Dergâhı, Yalıncak Sutan AKD ve Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği ve Cemevinin aralarında olduğu Alevi örgütleri Yüksal Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde bugün bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan ABF Genel Sekreteri Fadime Türkyılmaz, cemevlerine yapılan saldırıların sistemli saldırılar olduğunu söyledi. Saldırıların bir katliam provası olduğunu bildiren Türkyılmaz, yaşam hakkının dahi tanınmayıp cenazelerin Alevi inancına göre kaldırılmasına tahammül edemediklerini bildirdi. “Size savaş yaptırmayacağız” diyen Türkyılmaz, “Yandaş Akit gazetesi Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün’ü hedef alarak tüm Alevileri hedef almıştır. Biz Aleviler bu oyuna gelmeyeceğiz. İbadethanelerimeze ve cenazelerimize yapılan saldırılar devam etmektedir. Yaşanacak katliamın sorumlusu hükümet ve sistemin kendisidir” şeklinde konuştu.

‘DEMOKRASİDEN YANA OLANLAR SAVAŞA DUR DİYECEKTİR’

CHP Ankara Milletvekili  Murat Emir de konuşarak son 10 gündür yürek yakan olaylar yaşandığını ifade etti. Türkiye topraklarında barışın hiçbir zaman tam olmadığını belirten Emir, yaşan olaylarla savaşın dilinin daha görünür olduğunu dile getirdi. Emir, AKP iktidarının Türkiye’yi her geçen gün daha fazla kan gölüne döndürmekte kararlı olduğunu söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Savaş peşinde koşanların, iktidarlarını sürdürmek için kavgayı büyütmeye çalışanların bilmesi gerekir ki demokrasiden, insan haklarından yana olan herkes bu savaş diline dur diyecektir”.

‘KATLİAM PROVASI’

İstanbul Valiliği önünde bir araya gelen aralarında Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Merkezi, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Demokratik Alevi Dernekleri’nin de bulunduğu birçok Alevi örgütü AKP’ye tepki gösterdi. HDP milletvekilleri Ali Kenanoğlu ve Turgut Öker ile CHP milletvekili Aykut Erdoğdu’nun da katıldığı açıklamada konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün, birçok kez Alevi kurum yöneticilerinin, devlet görevlileri ve hükümet kanadıyla temas kurmasına rağmen üç gündür saldırıların durmadığı gibi artarak devam ettiğine işaret etti. Gazi Cemevi’ne yapılan polis saldırısının ise gittikçe bir katliam provası halini aldığını söyleyen Düzgün, Gazi Mahallesi’nde daha büyük bir katliamın her an gerçekleşebileceğini ön gördüklerine vurgu yaparak, “Tüm çabalarımıza ve girişimlerimize rağmen olabilecek katliamın sorumlusu AKP hükümetidir” diye konuştu.

‘KUTSALIMIZDAN ELİNİZİ ÇEKİN’

Aydın’da Didim Cem Evi önünde yapılan eyleme, CHP, HDP ve  EMEP’in de aralarında olduğu birçok siyasi parti ve kitle örgütü temsilcisi katıldı. Burada konuşan Cem Evi Dernek Başkanı Hasan Dikçe, “AKP ‘İŞİD terör örgütü ile mücadele’ yerine, Alevilerin ibadet yeri olan Cem Evi’ne gaz bombası atıyor. Radikal İslamcı cihadistlere TIR’larla ‘insani yardım’ adı altında silah götürdüğü gazetelere yansıyan AKP, Cemevlerine baskın ve gaz bombası götürüyor. Cemevi, Alevilerin ibadet evidir ve kutsaldır. Kutsalımıza yönelik saldırı vardır. Cenaze defin hakkına ve ibadet yerine gaz bombası, tazyikli su ve biber gazi ile saldırı suçtur. Devlet suç işliyor” diyerek tepkileri ifade etti.

http://www.evrensel.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün