Türkiyeden Haberler

Alevi örgütlerinden Sınırtaş davasına çağrı

Katıldığı PSAKD eylemleri, Gezi eylemleri gerekçe gösterilerek  ‘Örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklanan PSAKD Erzincan Şube yöneticilerinden Hasan Sınırtaş, yarın (24 Mart) ilk duruşmaya çıkacak

Ocak ayında gözaltına alınarak tutuklanan PSAKD Erzincan Şube  yöneticilerinden Hasan Sınırtaş yarın (24 Mart) ilk duruşmaya çıkacak. Sınırtaş, yöneticisi olduğu Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin düzenlediği eylemler, Gezi direnişine destek, Maraş, Sivas ve Çorum katliamlarına karşı yapılan eylemlere katıldığı için yargılanıyor. Diğerlerinde olduğu gibi bu dosyada da en güçlü delil, tape kayıtları, polislerin çektiği fotoğraflar ve gizli tanık.

Sınırtaş’ın yöneticisi olduğu PSAKD tarafından örgütlenen ya da örgütleyicileri içerisinde yer aldığı eylemler de savcı tarafından “yasadışı” olarak gösterilmiş. Milyonlarca kişinin sokaklara çıktığı Gezi direnişine destek, Berkin Elvan anması, 3. Köprü’ye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesine karşı yapılan eylem, Seyit Rıza anması, Kobane’ye destek eylemleri “yasadışı” gösteren savcı, Özgür Gelecek gazetesi, Partizan dergisi ve Yeni Demokrat Gençlik’in de yasadışı yayın ve örgütlenmeler olarak göstermiş.

İddianamede ayrıca HDP ve HDK’de yasadışı örgütler arasında yer alıyor. MLKP, MKP, TKP/ML TİKKO gibi örgütlerin HDK içerisinde yer aldıklarını, PKK Lideri Öcalan’ın direktifleri ile HDP’nin kurulduğunu savunan savcı, bu iddialarının mesnetsizliğini kendisi kanıtlıyor. İddianamede, DHKP-C’nin de HDK/HDP’nin kuruluşu içerisine yer aldığı savunuluyor.

Sanırtaş’ın “Örgütün fikirlerini benimsediği ve örgüt üyesi olduğu yönünde delil kabul edilen” bir değer şey, Facebook sayfasından paylaştığı, “Ulalar Beldesi Halkına açık mektup: yozlaşmaya, madde bağımlılığına ve her türden gericiliğe karşıyız” başlıklı, Ulalar Gençliği imzalı bildiri.

PSAKD Erzincan Şube yöneticisi Hasan Sınırtaş, 24 Mart’ta Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıkacak.

Sınırtaş’ın serbest bırakılması talebiyle PSAKD Erzincan Şubesi’nde başlayan açlık grevi sürüyor. Pir Sultan Abdal Derneği Şubeleri destek için Erzincan’a gidiyor.

Alevi örgütlerinden destek

Pir Sultan Abdal şubelerinin yanı sıra Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği de, Erzincan Pir Sultan Abdal Derneği yöneticisi Hasan Sınırtaş’ın davasını sahiplenmeye ve Sınırtaş’a destek olmaya çağırdı.

Açıklama yapan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Kenanoğlu, Sınırtaş’ınkatıldığı yürüyüşlerde attığı “Devletin Alevisi olmayacağız, zorunlu din dersi istemiyoruz” sloganlarını hatırlattı. Kenaoğlu, Aleviler olarak Hasan Sınırtaş’ın iddianamesinde yer alan Alevi taleplerinin yıllardır her alanda haykırıldığını söyledi.

Kenanoğlu şunları kaydetti: “Hasan Sınırtaş nezdinde bu taleplere sahip çıkan tüm Alevi toplumu tutukludur ve yargılanmaktadır. Bu nedenle 24 Mart’ta diğer Alevi kurum temsilcileriyle birlikte derneğimiz temsilcileri de yargılamanın yapılacağı Erzincan da olacaklar. Hasan Sınırtaş yalnız değildir.”

Kaynak: Etha

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün