Türkiyeden Haberler

Alevi Pir ve Dedeleri:”Yezide Karşı Hüseyiniz”

Savaşa karşı barışa ses olmak için bayram süresince açlık grevine başlayan Dersim’deki Alevi Pirleri’ne destek olmak amacıyla İstanbul’daki Alevi dedeleri de bir günlük açlık grevine başladı. Alevi dedeleri, yaptıkları açıklamada “Bu tarihi dönemde açıkça tarafımızı belirliyoruz. Yezid’e karşı Hüseyin, nefse karşı vicdan, Hınzır Paşa’lara karşı Xızır’dan yanayız” dedi.

Dersim’de savaşa karşı barışa ses olmak için 4 günlük bayram süresince dönüşümlü olarak açlık grevine başlayan Alevi Pirleri’ne destek olmak amacıyla İstanbul’daki Alevi dedeleri ve Barış Anneleri de bir günlük açlık grevi eylemi başlattı. Başlatılan açlık grevi öncesi Gazi Cemevi önünde basın açıklaması yapıldı. “Zulme karşı direnmek en kutsal ibadettir”, “Barış için oruca duruyoruz”, “İnancımdan kutsallarımda elini çek” yazılı pankartlarının açıldığı açıklamaya HDP Antep Milletvekili Celal Doğan da katıldı.

Açıklamayı yapan Alevi Piri Ali Soysüren, Dersim ve Varto’da kutsal değerlere saldırılmasına “İnsanlık onuruyla oynamak ne kadar büyük bir düşkünlükse, ziyaretlerimize kutsal mekanlarımıza saldırmak da düşkünlüktür” sözleriyle tepki gösterdi.

‘Kişi nefsine köle olursa Yezid’leşir’

AKP’nin iktidar nefsinin gözlerini kör ettiğini dile getiren Soysüren, “İktidar doğruyu, yanlışı ayıramayacak derecede kendisini köle etmiştir” dedi. Soysüren, “Kişi vicdanı ile hareket edince hak olur. Nefsine köle olursa Yezidleşir. Varto’da cemevlerimizin yıkılması ve mezarlıklarımızın tahrip edilmesi, Dersim’de ormanlarımız ve ziyaretlerimizin bombalanarak yakılması, Bingöl’de kutsal mekanlarımızın ‘güvenlik bölgesi’ ilan edilmesi inancımız, yolumuz ve erkanımız için kabul edilemez bir durumdur” diye konuştu.

‘Açlık grevleri Hüseyni bir duruştur’

Soysüren, Dersim’de başlatılan açlık grevlerinin zulme karşı olduğunu da söyledi. Açlık grevlerinin Hüseyni bir duruş olduğunu belirten Soysüren, “Bu tarihi dönemde açıkça tarafımızı beliyoruz. Yezid’e karşı Hüseyin, nefse karşı vicdan Hınzır Paşa’lara karşı Xızır’dan yanayız. Xızır aşkıyla, savaşa karşı barışa olan inancımızla bedenlerimizi açlığa yatırıyoruz” dedi. Soysüren, zulme karşı direnmek üzere herkesi dayanışmaya da çağırdı.

Açıklamanın ardından Alevi Pirler tarafından lokma duası okunup, önceden pişirilen herkese dağıtıldı. Alevi dedeleri, talipler ve Barış Anneleri, lokmaların dağıtılması sonrası ise Gazi Cemevi önünde açlık grevi eylemlerine başladı.

http://www.bestanuce7.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün