Türkiyeden Haberler

“Alevi toplumunun hakkı teslim edilmeli”

Mustafa Akıncı, Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Alevi topluluğunun hala bir cem evine sahip olmayışını “üzücü bir durum olarak” değerlendirerek, “Alevi toplumunun şimdiye kadar teslim edilmeyen hakkı teslim edilmeli” dedi.

Akıncı’nın Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Akıncı, cumartesi akşamı Alevi Kültür Merkezi’ni ziyaret etti. Alevi Kültür Merkezi Başkanı Hasan Şaşkara ve dernek üyeleriyle bir araya gelerek sohbet eden Akıncı, Kıbrıs sorununa ilişkin düşüncelerini de paylaştı. Akıncı, Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan Alevi topluluğunun en önemli
sorunlarından birinin hala bir cem evine sahip olmamaları olduğunu çok iyi bildiğini kaydederek, yer tahsisi yapılmış olasına rağmen bugüne kadar bu ihtiyacın giderilemediğini belirtti.

Laik bir devletin tüm dinlere, hatta dini olmayanlara karşı eşit davranışta bulunması gerektiğini vurgulayan Akıncı, “Bir insan topluluğu eğer, ‘benim ibadethanem cem evidir’diyorsa, onun üzerine söylenecek bir söz olmaması gerekir. İnsanlar kendilerini nasıl tanımlıyorsa ona saygı gösterilmelidir. Bu nedenle benim sempatim ve desteğim
sizlerden yana, göreve gelmem durumunda da bunu sürdüreceğimden kuşkunuz olmasın” ifadelerini kullandı.

http://www.kibrisgazetesi.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün