Türkiyeden Haberler

“Aleviler için açılan okul, size Alevilik’i öğreteceğiz projesi”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın temelini attığı Alevi İmam Hatip Lisesi, 2016’da eğitime başlayacak. Alevi dedeleri bu konuya oldukça tepkili.

Alevi inancının önde gelen isimleri ise cemevlerine Alevi dedeleri yetiştirmeyi de amaçlayan okula tepkili. Aleviler, Alevi öğretisinin okullarda yapılamayacağına dikkat çekiyor.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın temelini attığı Alevi İmam Hatip Lisesi, 2016’da eğitime başlayacak.

Alevi inancının önde gelen isimleri ise cemevlerine Alevi dedeleri yetiştirmeyi de amaçlayan okula tepkili. Aleviler, Alevi öğretisinin okullarda yapılamayacağına dikkat çekiyor.

İmam hatip okullarına da benzetilen “Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Lisesi” 2016′ da kapılarını eğitime açıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Dost Eli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı işbirliğiyle açılacak okulda Türkmenistan’dan getirilmesi planlanan dedelerin eğitim vermesi planlanıyor.

Okulda, cemevlerinde hizmet verecek dedelerin yetiştirilmesi de hedefleniyor.

‘Dedelik silsile yoluyla gelir, okulla değil’

Pir İbrahim Erzincan, “Devlet bunları yapacağına önce Alevilerin hakkını versin. Alevi dedesi yetiştirmesin, haklarını versin. Yapılan asimilasyon politikalarıyla, katliamlarıyla bir defa yüzleşsin devlet.

Bizde ikrar vardır. O ikrar da Hüseyin-i Kerbela’dır. Hüseyin-i Kerbela mazlumun, yetimin yanındadır. Özgürlüğün, barışın yanındadır. Bugünkü sistem bunların hiçbirini kabul ediyor mu, uyguluyor mu? Bunlar Aleviliği bitirmekten başka bir şey değil” ifadelerini kullandı.

‘Size Alevilik’ii öğreteceğiz projesi’

Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise, “Aslında siz Alevilik’i bilmiyorsunuz, biz size Aleviliği öğreteceğiz, Alevi dedelerini cahil görme projesidir bu. Alevi dedelerine hakaret olarak görüyorum. Bu okulun ana hedefi Alevi dedelerinin inançlarını bilmediğini, cahil kişiler olduğunu söyleyip toplum üzerinde etki yaratarak kendilerine kabul etmeye çalışıyorlar” dedi.

‘Bize Çin malı Alevi lazım değil’

Pir Sultan Abdal Derneği üyesi Recai Ulutaş da şöyle konuştu: “Açtıkları okul, bizim okulumuz değildir. Sistemin yetiştireceği Aleviler, sisteme adapte olmak üzere asimile politikalarına karşı çıkıyoruz ve asla da onaylamayacağız. Bizim kendi coğrafyamızda, kendi sütümüzle yaptığımız yoğurtla kendimizi yetiştiririz. Bize Çin malı Alevi lazım değil.”

Müslüm Doğan konuya ilişkin ise, “Aleviliğin inanç ve öğreti anlamında ekseninden kopartılıp Sünni bir eksene oturtulması meselesidir. Devletin bu anlamdaki çabaları bu düzeye ulaşması aslında devletin, hükümetin ne kadar samimiyetsiz olduğunun da göstergesidir. Bu anlamda eğitimin devlet eliyle verilmesi Aleviler tarafından kabul edilecek bir durum değildir” ifadelerini kullandı.

http://www.imctv.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün