Türkiyeden Haberler

Aleviler İzmir Alevi İnsiyatifi’nde Buluştu

İzmir’deki Alevi buluşmasında konuşan HDP İzmir Milletvekili Adayı Müslüm Doğan ” HDP ile Cumhuriyeti demokratikleştireceğiz, eşit yurttaşlar olmanın adımını atacağız” dedi.

İzmir Alevi İnisiyatifi’nin Bayraklı Yamanlar Cemevi’ndeki organize ettiği buluşmaya HDP İzmir Milletvekili adayları Müslüm Doğan, Pınar Aydınlar, İbrahim Akın, Zeynep Acar, Süleyman Gündüz, Eylem Yıldız, Ayşe Erkek, Şehnaz Baba Aktaş ile HDP İstanbul milletvekili adayı Turgut Öker ve HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat, Anadolu Bektaşi Dernekleri Federasyonu’ndan Vedat Kara, Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Ali Özcan ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Engin Güdük katıldı.

HDP İzmir Milletvekili adayı Müslüm Doğan Alevilerin ilk kez kendi özgünlüklerinde HDP’de kendilerini ifade fırsatı bulduğunu söyledi. Yıllardır büyük bir asimilasyon geçiren Alevilerin HDP ile “Artık yeter” dediğini söyleyen Doğan, “Kürt özgürlük hareketi bizleri de onurlu bir raya oturttu. Bizler tek başımıza mücadele edemiyorduk. Hiç kimse tek başına bu mücadelede başarılı olamaz. Bu nedenle Aleviler ve tüm ezilenler HDP’de bir araya geldi, sol-sosyalistlerle buluştu. Biz özgür demokratik bir gelecek istiyoruz. Eşit yurttaşlık istiyoruz. Herkesin eşit yurttaş olabilmesi ve cumhuriyetin demokratikleşmesi için 7 Haziran’da HDP’nin barajı aşması şart” dedi.

İzmir’deki Alevi buluşması Sanatçı Tolga Sağ’ın türküleri ile noktalandı.

http://www.cnnturk.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün