Türkiyeden Haberler

Aleviler Polis Engeline Rağmen Maraş Katliamı’nı Andı

37 yıl önce Maraş’ta ırkçılar tarafından katledilenler, katledildikleri yerde Gülbenk ve çıralarla anıldı. Anmaya katılmak isteyen 33 kişi gözaltına alındı.

Maraş’ta 19 Aralık 1978 tarihinde ırkçıların Alevilere yönelik gerçekleştirdiği katliamı kınamak amacıyla, bugün kentte düzenlenmek istenen anma polisin tüm engellemelerine rağmen katliamın yoğunlaştığı Yörükselim Mahallesi’nde gerçekleşti. Sabah saatlerinden itibaren Antep-Maraş yolunu Narlı Mahallesi’nde, Kayseri ve Adıyaman yollarını kent girişinde kesen polis ve askerler, kente girişi engelledi. Kent merkezinde ise, katliamın gerçekleştiği Yörükselim Mahallesi polis ablukasına alındı.

Tüm engellemelere rağmen kente farklı yollardan girebilen Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eşsözcüsü Hülya Yer, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, Hacı Bektaş Veli Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Baki Düzgün, Avrupa Alevi Dernekleri Federasyonu yöneticileri ile HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş’ın da aralarında bulunduğu yüzlerce yurttaş, mahalledeki Erenler Kültür Derneği’nin önünde bir araya geldi.

Burada konuşan ABF Genel Başkanı Baki Düzgün, katledilen canlarının her yıl aynı noktada anmaya devam edeceklerini, anmayı yasaklayan zihniyeti kınadıklarını belirtti.

PSAKD Maraş Şubesi Başkanı Selman Akdeniz, katliama dair söylenecek fazla söz olmadığını, katliamcı zihniyetin Gezi, Suruç, Ankara, Silopi ve Cizre’de devam ettiğini kaydetti. Katliam dosyasının yeniden açılması ve sorumluların cezalandırılması gerektiğini ifade eden Akdeniz, failler yargılanıp cezalandırılana kadar takipçisi olacaklarını söyledi.

Daha sonra katliamda hayatlarını kaybedenlerin fotoğraflarının yer aldığı ve “Unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankartı taşıyan kitle, toplu katliamın gerçekleştiği noktada yapımı devam cemevine doğru yürüyüşe geçti. İnşaatın önüne gelen kitle, Gülbenk okuyarak saygı duruşunda bulundu. Kitle, buraya yaktıkları mumları ve gülleri bıraktı.

Öte yandan HDP’den çıkıp anmanın yapılacağı alana yürümeye başlayan 27 kişinin ve anma tamamlandıktan sonra İHD’ye doğru yürüyen 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. (DİHA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün