Türkiyeden Haberler

Alevilerden CHP’ye seçim bildirgesi için çağrı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Alevi derneklerinin başkan ve temsilcileriyle bazı cemevi yöneticilerini kabul etti. Alevi temsilcileri, sorunlarının çözümüne dönük önerilerin, CHP’nin seçim bildirgesine girmesini istedi.
CHP Genel Merkezi’ndeki kabule, Alevi Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu, Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı Kartal Cemevi Başkanı İsmail Saçlı, Alevi Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Nurtepe Cemevi Başkanı Zeynel Şahan, Alevi Dernekleri federasyonu yöneticisi Garipdede Dergâh Başkanı Celal Fırat, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Baki Düzgün, Nurtepe Cemevi Yöneticisi Ahmet Teber, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Fadime Türkyılmaz ve Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı Müslüm Doğan yer aldı. Kılıçdaroğlu ile Alevi derneklerinin başkan ve temsilcilerinin, bazı cemevi yöneticilerinin görüşmesinde CHP genel başkan yardımcıları Veli Ağbaba ile Sezgin Tanrıkulu da hazır bulundu.

 8 Şubat mitingine davet

Edinilen bilgiye göre görüşmede Alevi temsilcileri, yaklaşan genel seçimler öncesinde Alevilerin siyasi partilerden beklentilerini sıralarken taleplerinin seçim bildirgesine girmesini istedi. Dernekler ayrıca 8 Şubat’ta İstanbul’da eğitim sendikaları ile birlikte “Eğitimde Gericiliğe Karşı Birlik Mitingi” düzenleneceğini belirterek CHP’den de destek istedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise parti olarak Alevilerin talepleri konusunda bugüne kadar birçok çalışmada yer aldıklarını, bundan sonra da çalışmalarının süreceğini belirtirken “CHP bu ülkede laikliğin ve inanç özgürlüğünün güvencesidir” dedi. Alevi örgütlerinin önceki gün de HDP’yi ziyaret ettiği öğrenildi.

www.cumhuriyet.com.tr

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün