Türkiyeden Haberler

Alevilerden Dersim eylemi

Diyarbakır’da bir araya gelen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şubesi üyeleri, 1937 ve 1938 yılında Dersim’de yapıldığını savundukları katliamları kınadı.

Büyükşehir Belediyesi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şubesi, 4 Mayıs 1937 ve 1938 yılında Dersim’de Alevilere yönelik yapılan katliamı protesto etti. Bağlar ilçesinde bulunan dernek binası önündeki basın açıklamasına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır yöneticileri, HDP Diyarbakır Milletvekili adayı Feleknaz Uca, dedeler ve çok sayıda Alevi katıldı.

Grup adına açıklama yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Cafer Koluman, Türkiye Cumhuriyeti kurulurken Kürtler, Aleviler, Yahudiler, Hristiyanlar ve Ermeniler gibi farklı kimlik ile inançlardan oluştuğunu söyledi.

Koluman, “Kurucu irade maalesef bu farkları bir zenginlik olarak görmemiştir. Tersine bir tehlike unsuru olarak görmüştür. Cumhuriyet kurucuları gizli raporlara yansıdığı gibi herkesi Türkleştirmek ve devletin belirlediği Sünni Müslümanlık temelinde şekillendirmek niyetindeydi. 4 Mayıs 1937 tarihinde Dersim halkı ve Aleviler için önemli bir gündür. Yüz yıllardır Alevilere yönelik baskı,inkar ve imha politikası 4 Mayıs 1937 tarihinde en kanlı şekilde Dersim’de meydana geldi. Dönemin Bakanlar Kurulu Dersim sorununa çözüm için bir karar aldı. Bu karar çok gizli ibaresi ile kuruldan geçti. Dersim’de bulunan Alevilere yönelik tarihte görülmemiş bir katliam başlatıldı” dedi.

Grup, yapılan basın açıklamasının ardından söyleyiş dinlemek üzere cemevine girdi.

http://www.diyarinsesi.org/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün