Türkiyeden Haberler

Alevilerden katliamlara karşı ortak cephe kurma çağrısı

Bölge illerindeki saldırıların son bulması için Alevi Bektaşi Federasyonu’nunun  (ABF) öncülüğünde başlatılan açlık grevi eylemi sürüyor.  Ankara’da başlatılan eyleme, dün İstanbul’daki Alevi yurttaşlar da katılmıştı.

Pir Sultan Abdal Alevi Kültür Derneği İstanbul Şubesi’nde bir günlük açlık grevine giren Aleviler, bugün de  Demokratik Alevi Derneği Tuzla Şubesi’nde açlık grevine devam ediyor.

Önümüzdeki günlerde de Kürt illerine gidecek olan İstanbul’daki Alevi yurttaşlar, katliamlara karşı ortak cephe kurma çağrısı yaptı. Geçmişte Alevilere yapılan katliamların aynısının şu an Kürt halkına uygulandığını belirten açlık grevindeki İsmail Toraman, katliamlara karşı duyarlılık göstermek için açlık grevine girdiğini söyledi.

Açlık grevine giren Gülhan Herdem ise, “Geçmişte Alevilere yapıldı, şu an Kürtlere yapılıyor, ileride daha başka halklara da yapılacak. Kürdistan’a ses vermek için buradayız” dedi.

Dursun Tosun ise, baskı ve savaşlara karşı ortak cephe kurulması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Gezi sürecinde milyonlar nasıl ayağa kalktı ise bugün aynı Gezi sürecindeki direnci, ayaklanmayı yaratmak gerekiyor” dedi.

Devletin savaş politikalarının kadınları hedef aldığını belirten Sude Ak da, batıdaki kadınların, Kürt illerindeki kadınlara destek olması gerektiğini ifade etti. Öte yandan Muğla’nın Marmaris ilçesinde aralarında Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan’ın da bulunduğu 8 kişi de 3 gün sürecek dönüşümlü açlık grevine girdi.

(İstanbul/DİHA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün