Türkiyeden Haberler

‘Alevilerin ibadet şekli cem, ibadetin yapıldığı mekan ise cemevidir’

Alevi örgütleri ve 120 ocak dedesi bir araya gelerek Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in “Cemevleri kırmızı çizgimizdir” açıklamasına ortak bir deklarasyonla yanıt verdi. Dedelere maaş bağlanmasının hem laikliğe, hem de inançlarına zarar vereceği belirtilen deklarasyon, “Aleviler içinde bulunduğumuz coğrafyada bin yıldan fazla bir zamandır ibadet etmektedir. Alevilerin ibadet şekli cem, ibadetin yapıldığı mekan ise cemevidir.” denildi.

Ocak dedeleri ve Alevi örgütlerinin katılımı ile gerçekleştirilen Alevi Toplum Kuruluşları Yüksek Danışma Toplantısında alınan kararlar Ankara’da Alba Otelde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Basın toplantısına CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız ve CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ile Ankara Büyükşehir Belediyesinin CHP’li Meclis Üyeleri de katıldı. Toplantı sonucu kaleme alınan metne 120 Ocak Dedesi ile Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Hüseyin Gazi Vakfı, Bab-ı Ali Vakfı, Çağdaş Demokratik Ehlibeyt Platformu, Çankaya Cemevi Derneği, Kadıncık Ana Derneği, Hacı Ali Turabi Vakfı yöneticileri imza attı.

Ortak basın metnini okuyan Dede Garkın Ocağı Dede’si Hüseyin Dedekargınoğlu, ocak dedeleri olarak Diyanet İşleri Başkanlığından maaş alınmasına karşı çıktıklarını belirterek, “Laiklik Alevilerin vazgeçilmez ilkesidir. Ayrıca kamusal alanda inançsal ayrımcılığa son verilmesini istiyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün