Türkiyeden Haberler

“Alevilerin Talepleri Kabul Edilmelidir”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Malatya şubesi,  tarafından “AKP İktidarı, eğitimin bütün kademelerinde benimsemiş olduğu dayatmacı tutum ile eğitimde yaşanan sorunları daha da derinleştirmekte, velilerin ve öğrencilerin tercihlerine, öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda istedikleri okulda okuma koşullarını sağlamak yerine, hangi okula gideceğini, hangi dersleri alacağını bizzat kendisi belirlemektedir.” Diyerek gerçekleştirdikleri “zorunlu Din dersleri kaldırılması” için yapılan eylemlerin 13.’sü emeksiz üst kavşağında yapıldı. PSAKD  Malatya şubesi adına açıklama yapan  PSAKD Yönetim Kurulu Üyesi Evrim Özbek, şunları kaydetti; “ Yıllardır topluma dayatılan kutuplaşmanın bir benzeri bizzat iktidar eliyle okullarda, hatta sınıflarda yaratılmaya çalışılmaktadır. AKP İktidarı, her alanda olduğu gibi, eğitim alanındaki siyasal hedeflerine ulaşmak için halkın dini duygularını istismar etmekten çekinmemektedir.

Eğitimin dini kurallara göre biçimlendirilmesi öğrencileri inanan ya da inanmayan, dindar ya da dinsiz, ibadet eden ya da ibadet etmeyen gibi kategorilere ayırmaya başlamıştır. Toplumda giderek derinleşen ayrışmalar, eğitimin dini kurallara göre düzenlenmesiyle daha da derinleşmeye başlamış, bütün bu gelişmelerden cesaret alanlar, bilimsel, demokratik ve laik eğitimin en temel öğelerinden birisi olan karma eğitimin kaldırılmasını önerecek kadar ileri gidebilmiştir.

AİHM karalarına, Avrupa İnsan Hakları sözleşmesine rağmen zorunlu din derslerinin kaldırılmaması, bu da yetmiyormuş gibi zorunlu seçmeli din derlerinin getirilmesi, ardından TEOG denilen sistemle Alevi çocuklarının zorla İmam Hatip Liselerine yerleştirilmesi, Din Derslerinin 1. Ve 2. Sınıflara indirgenmesi ve en son olarak da karma eğitimin kaldırılması talebi, eğitim sitemimizi anti laik, anti demokratik ve bilimsel olmayan bir kalıba soktuğu gibi bu ülkenin farklılıklarını asimile etmeye yönelik uygulamalardır. Bu uygulamalar sadece Sünni, sadece İslam ve dindar kindar nesil yetiştirmeye yönelik uygulamalardır.

Eğitim sistemimizde ve genel olarak toplumsal yaşamda iktidarın kendi dünya görüşüne uygun bir nesil yetiştirme yönündeki uygulamaları tüm topluma yönelik açık bir tehdit, baskı ve dayatma haline gelmiştir. AİHM kararları doğrultusunda zorunlu din derslerinin kaldırılması gerekmektedir. Bizler, dayatmacı bir eğitim değil özgürlükçü bir eğitim istiyoruz.

Zorunlu din dersleri aracılığıyla Alevilerin inanç ve vicdan özgürlüğü gasp edilmektedir. Resmi asimilasyon politikasının hayata geçirilmesinin bir parçası olan zorunlu din dersleri, aynı zamanda bir insan hakkı ihlalidir. 1982 Anayasası kaldırılarak, toplumsal farlılıkları ve farklılıklara dair bir arada yaşama ve eşitlik ilkeleri çerçevesinde yeni bir anayasa çalışması başlatılması gerekmektedir,.Alevilerin bu temel talepleri kabul edilmeli, bu insan hakkı ihlali ortadan kaldırılarak insan hak ve özgürlüklerini güvence altına alan bir anayasa hazırlanması gerekmektedir.

Hükümetin bir an önce gerekli adımları atmasını, yargı kararlarını uygulamasını istiyoruz.

Buradan AKP iktidarını bir kez daha uyarıyoruz! Mahkeme kararlarını uygulamaya, zorunlu din dersi işkencesine son vermeye çağırıyoruz. Çalıştaylarla, açılımlarla alevi çocuklarının işkence görmesine kayıtsız kalamayız. Artık beklemeye tahammülümüz kalmadı. Taleplerimizin ısrarlı takipçisi olacağımızı buradan bir kez daha ilan ediyoruz.” Dedi

PSAKD üyeleri yapılan oturma eylemi sonrası olaysız dağıldı.

http://www.gunestv.com/ONAY OZAN

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün