Türkiyeden Haberler

Ali İsmail’in katillerine ödül gibi ceza!

Eskişehir’deki Gezi Direnişi sırasında 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ı darp ederek öldüren polisler ve esnafın, Kayseri’de yargılandığı davanın son duruşması bugün Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.“Kasten insan öldürme” suçlamasıyla müebbet hapis cezası istenen polis Mevlüt Saldoğan’a 13 yıl hapis cezası verildi. Saldoğan’ın cezası ‘iyi hal’ indirimiyle 10 yıl 10 aya düşürüldü. Polis Yalçın Akbulut için 12 yıl hapis cezası verildi ve yine cezası ‘iyi hal’den 10 yıla düşürüldü. Diğer sanıklara 6 yıldan 3 yıla değişen hapis cezaları verilirken, Polisler Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin’in ise beraatine karar verildi.

Korkmaz ailesi ve avukatları ise karara sert tepki gösterdi. Anne Emel Korkmaz karara tepkisini”19 yaşındaki bir çocuğu döve döve öldürdüler. Oğlumun canı bu kadar ucuz olmamalıydı” sözleriyle gösterdi.

Adliye önünde kararı protesto eden kalabalığa ise polis saldırdı. Birçok kişi yaralandı.

Savcının esas hakkındaki mütalaasında, Korkmaz’ın hayati organlarına en az 3 tekme attığı görülen polis memuru Mevlüt Saldoğan hakkında “kasten insan öldürme” suçlamasıyla müebbet hapis, diğer polis Yalçın Akbulut için “kasten yaralama suretiyle ölüme sebebiyet vermek” suçundan 12 ila 16 yıl hapis, sivil sanıklar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu, Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar için ise 8 ila 12 yıl hapis cezası istenmişti. Diğer polisler Şaban Gökpunar ve Hüseyin Engin’in delil yetersizliği iddiasıyla beraatı talep edilmişti.

HALK ALİ İSMAİL İÇİN SOKAĞA ÇIKIYOR – İL İL EYLEM YERLERİ

Karar duruşmasında Kayseri’de yaşananları Canlı Blog ile aktarıyoruz.

13.32

Ankara’da Ethem Sarısülük’ün katledildiği yerde Ali İsmail için saat 18.00’de eylem gerçekleştirilecek.

13.10

Ali İsmail Korkmaz’ın abisi Gürkan Korkmaz: Temyizinden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar her türlü yola başvuracağız.

12.38

İzmir’de saat 17.30’da Alsancak Sevinç Pastanesi önünde Ali İsmail için eylem düzenlenecek.

12.32

Polis saldırısı sonucu başından gaz fişeğiyle vurulan yurttaşın Emek Partisi Kayseri eski il başkanı Sadettin Aykırı olduğu bildirildi.

12.16

Kadıköy Yoğurtçu Parkı Forumu, Ali İsmail’i katledenlere verilen skandal kararı ve yurttaşlara polis saldırısını protesto etmek için saat 19.00’da Kadıköy Boğa’ya çağrı yaptı.

12.14

Adliye önünde yurttaşların bekleyişi devam ederken Hayat TV’nin canlı yayınına bağlanan CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, polisin provokatif ve tahrik edici tutumuna tepki gösterdi. Onur, “Yaralı arkadaşlar var, gözaltı olduğunu gözlemledik. Adliye önü hayli kalabalık” ifadelerini kullandı.

12.12

Astım hastası bir genç ve Avukat Arın Gül Yeniasır’ın fenalaştığı bildirildi.

12.05

Polis saldırısı sonucu bir yurttaşın başına gaz fişeği isabet etmesi sonucu hastaneye kaldırıldığı, gözaltı ve yaralıların olduğu bildirildi.

11:55

Sıkılan yoğun gazın ardından Emel Korkmaz fenalaştı. ‘Güvenli’ bir yere götürülüyor (@Aliismaildavasi)

 

11.45

Basın açıklamasının bitmesinin ardından kalabalığa polis saldırısı başladı.

 

11:32

Adliye önünde aile ve avukatlar basın açıklaması yapıyor.

11.30

Avukatlar kalabalığın yanına geldi. TOMA geri çekildi. Basın açıklaması yapılacak.

Emel Korkmaz da geldi. Kalabalık “Ağlama anne” sloganı atıyor.

11.20

Kararın ardından tepki gösteren yurttaşlar adliye dışındaki polis barikatını aştı. Avukatlar da TOMA’ların önüne doğru hareket ediyor.

11.10

Mahkeme salonunda karara tepkiler büyük: “Anaların öfkesi katilleri boğacak!”

11.05

Mahkeme Başkanı kararı açıklıyor:

-Polis Mevlüt Saldoğan için 13 yıl hapis verildi. İyi hal indirimle 10 yıl 10 ay hapis tutukluluğun devamına karar verildi.

-Polis Yalçın Akbulut için 12 yıl hapis. İyi halden 1/6 indirimle 10 yıl hapis cezası ve tutuklama kararı verildi.

– İsmail Koyuncu,  Ramazan Koyuncu ve Muhammed Vatansever için ayrı ayrı 8 yıl, İyi halden 1/6 indirimle 6 yıl 8’er ay hapis cezası verildi.

– Fırıncı Ebubekir Harlar 8 yıl, yardımdan 1/2 indirim 4 yıl. İyi halden 1/6 indirimle 3 yıl 4 ay hapsine. Tahliyesine karar verildi.

– Polisler Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin’in beraatine karar verildi.

11.00

Sanıklar salona alındı. Duruşma başladı.

09.51

Mahkeme karar vermek için saat 11.00’e kadar ara verdi.

09.50

Sanık polis Saldoğan’ın ‘propaganda’ konuşması sona erdi.

09.35

Savcı mütalaası öncesi sanık son sözleri soruldu.

-Sanık Ebubekir Harlar: Ben kimseyi dövmedim öldürmedim, polisler yakala dedi yakaladım, beraat istiyorum.

-Sanık fırıncı İsmail Koyuncu: Suçsuzum beraatimi ve tahliyemi istiyorum.

-Sanık polis Mevlüt Saldoğan:  Vurduğum kişi Ali İsmail Korkmaz değil. Tanık Ekşi Sözlükte devletime, teşkilata laf etti. Tanıklığı geçerli değil. Tanık SBY kendini bilmezdir. İfadeleri çelişkilidir. Savcı susmuş, avukatlar esen rüzgara göre tanığı yönlendirmiştir. Gezi darbe girişimidir, halkın malına canına kast etmişlerdir.

09.30

Heyet yerini aldı, sanıklar da salonda. Sanık polis Mevlüt Saldoğan’la SEGBİS bağlantısı kuruldu. Duruşma başladı.

09.20

Saldoğan sağlık gerekçeleriyle sevk edildiği Ankara 2 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevinden duruşmaya SEGBİS sistemiyle katılacak #AliİsmailKorkmaz

09.15

Katılan avukatlarının isimleri alındı. SEGBİS bağlantısı hazır. 09.30’da sanık polis Saldoğan’ın beyanıyla başlanacak. #AliİsmailKorkmaz

09:13

Ali İsmail Korkmaz’ın abisi Gürkan Korkmaz Yol TV’ye konuştu:

“Bu dava özgürlük isteyen, aydınlık isteyen herkesin davası. Umarım bu haklı davamızda hak ettiğimiz kararı alırız. Toplumun adalet duygusunu tatmin edecek bir karar bekliyoruz”

09.00

Böbreklerindeki rahatsızlıktan ötürü tedavi gördüğü gerekçesiyle rapor alan Saldoğan, SEBGİS sistemiyle mahkemeye katılarak esas hakkında beyanda bulunabilecek.

www.birgun.net

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün