HaberlerTürkiyeden Haberler

Ali KENANOĞLU ‘Alevilere ve Kürtlere, nefret söyleminde bulunan Sarıhasanoğlu görevden alınacak mıdır?’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, Alevilere ve Kürtlere yönelik ırkçı, cinsiyetçi ve ayrımcı nefret söyleminde bulunan ve İstanbul İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi olduğu öğrenilen Adil Yetiş Sarıhasanoğlu’na ilişkin soru önergesi verdi. Kenanoğlu, Sağlık Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde söz konusu paylaşımların ‘Türk Ceza Kanunu’na göre suç olduğunu ifade ederek konuya ilişkin bir soruşturma açılıp açılmayacağını ve Sarıhasanoğlu’nun görevden alınıp alınmayacağını sordu.

Soru önergesi metni aşağıda yer almaktadır.


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen soruların Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

İstanbul İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezinde Başhekim olarak görev yapan Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu’na ait olduğu iddia edilen ırkçı ve cinsiyetçi sosyal medya paylaşımları büyük tepki çekmiştir.

Twitter üzerinden 2013 ve 2014 yılında yapıldığı görülen paylaşımlarda Alevilere ve Kürtlere yönelik cinsiyetçi ve ırkçı ifadeler kullanılmıştır.

Bahsi geçen kişinin “Adil Karahasanoğlu @Ofliii_adil” adlı hesaptan yaptığı skandal paylaşımları şöyledir: “Olsa da bir Alevi kızı sevsek:) esmerinden taş gibi. Fantezimi hayata geçirecek yok mu bir kısrak” (3 Şubat 2013)

“Her Türk asker doğar da her Kürt ne doğar” (1 Mayıs 2014)

Alevilere ve Kürtlere yönelik cinsiyetçi ve ırkçı nefret söylemleri, halkı kin ve düşmanlığa tahrik eden ve aşağılayan iftira ve hakaretler Türk Ceza Kanuna göre suçtur.

Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesinde; Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesim aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimselerin hapis ile cezalandırılacağına hükmedilmektedir.

Kanunlar kişilere ya da gruplara karşı ayrımcılığı, nefreti ve hakareti yasaklamaktadır. Irk, din, inanç, köken, ten rengi, cinsiyet, cinsel yönelim veya engellilik gibi nedenlerle insanlar arasında düşmanlık yaratan nefret söylemi ve hakaret alenen yasak iken, yıllardır bu suçu işleyenlere karşı etkili bir kovuşturma ve yargılama yapılmadığı için, cezasızlık politikası bu tür ırkçı, ahlak dışı hakaretlerin alenileşmesine ve yaygınlaşmasına sebep olmaktadır.

Toplumun bir kesimine yönelik nefret ve hakaret suçu işleyen bahsi geçen kişi herhangi bir şahıs değildir. Sağlık Bakanlığı bünyesinde Başhekim olarak yetkilendirilmiş bir kişinin, toplumun bir kesimine yönelik bu kadar nefret ve hakaret dolu söylemlerde bulunması, bu kişinin sağlık hizmeti görevi yapamayacağı, tarafsız olamayacağı gibi üst düzey yönetici ve idareci olmasına da engel teşkil etmesi nedeniyle, derhal görevden alınmasını gerektiren bir husustur.

Bu bağlamda;

  1. Alevilere ve Kürtlere yönelik cinsiyetçi ve ırkçı hakaretlerde bulunan Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu hakkında bugüne kadar bir soruşturma açılmış mıdır? Soruşturma açılmamışsa neden açılmamaktadır?
  2. Bahsi geçen şahsın 2013 ve 2014 yıllarında sosyal medya hesabından yaptığı, Alevilere ve Kürtlere yönelik hakaret içeren bu paylaşımlara rağmen Başhekimlik görevine nasıl getirilmiştir?
  3. KHK uygulamalarında on binlerce kamu görevlisi, sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar nedeniyle kamudan ihraç edilirken, toplumun bir kesimine yönelik böylesine ırkçı, ayrımcı ve hakaret dolu paylaşımlar yapan bu şahıs halen bu görevde nasıl kalabilmektedir?
  4. Alevilere ve Kürtlere yönelik cinsiyetçi ve ırkçı hakaretlerde bulunan Dr. Adil Yetiş Sarıhasanoğlu görevden alınacak mıdır?

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün