Türkiyeden Haberler

Antalya Elmalı’da AKP’li Belediye “Alevi” diye Mezarlıkları Temizlemedi

Antalya’da CHP’nin en yüksek oy oranlarına ulaştığı Elmalı ilçesine bağlı Alevi yerleşimi Akçaeniş’te, AKP’li Büyükşehir Belediyesi’nin mezarlıklarını temizlemediğini iddia eden mahalleli, kendileri temizledi.

Akçaeniş, Antalya’ya 120 kilometre uzaklıkta Elmalı ilçesine bağlı bir köyken Büyükşehir Belediyesi’nin sınırlarının il mülki idare sınırları olarak belirlenmesiyle mahalleye dönüştürüldü. Antalya’daki Alevi yerleşimlerinden biri olan, Abdal Musa Dergahı, Uçan Su gibi Aleviler için kutsal sayılan noktaların kesişim noktasındaki Akçaeniş, siyasi olarak Ak Parti için Türkiye’de Tunceli neyse Antalya’da da öyle oldu.

HAZİRAN SEÇİMLERİNDE AK PARTİ 3’ÜNCÜ OLDU
Son 5 yılda yapılan seçimlerde mahalleden Ak Parti, il genelinin en düşük oyunu alırken CHP ise tersine, bir yerleşim yerinden en yüksek oy oranına ulaştı. Mahalleden 2010 Anayasa referandumunda 15 ‘evet’ 639 ‘hayır’ oyu çıkarken, 2011 milletvekili seçimlerinde 630 geçerli oydan Ak Parti’ye sadece 5 oy düştü. CHP ise 600 oy aldı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde 695 kayıtlı seçmenin bulunduğu mahallede 646 geçerli oy sayıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel 7 oy alırken, rakibi CHP’li Mustafa Akaydın 586 oy aldı. Türel, seçimlerde Antalya genelinde sadece 2 sandıkta hiç oy alamazken o sandıklardan biri Akçaeniş’te kurulan 1004 numaralı sandık oldu. 10 Ağustos 2014’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise 686 seçmenin kayıtlı olduğu mahallede 577 geçerli oy kullanıldı. Seçimin sonuçlarına göreCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 36, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 13 ve CHP ve MHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu 528 oy aldı. 7 Haziran’da yapılan milletvekili seçimlerinde ise 589 geçerli oyun çıktığı mahallede Ak Parti 3’üncü oldu. CHP’nin 524 oy aldığı mahallede HDP 26 ve Ak Parti 16 oy aldı.

DİLEKÇELER SÜMEN ALTI
Mart 2014 yerel seçimlerinde göreve gelen muhtar Muhtar Musa Göz, seçimlerin ardından hem Ak Partili Elmalı Belediyesi hem de Ak Partili Büyükşehir Belediyesi ile iletişim kurmaya çalıştıklarını, ancak başarılı olamadıklarını söyledi. Muhtar Göz, üç farklı tarihte hemen hemen aynı içerikte 3 farklı yazıyla Elmalı Belediyesi’ne mahallenin eksikliklerini bildirdiklerini söyledi. Musa Göz, mahalleyi ana yola bağlayan yolun asfaltlanmasını, mahalle içi yolların yamalarının ve asfaltının yapılmasını, okul bahçesine parke taşı döşenmesini, mahalle merkezinde patlak su şebekesi nedeniyle kazılan yerlerde bozulan parkelerin yenilenmesiyle birlikte mahalle merkezindeki caminin yenilenmesini talep etti.

Muhtar Göz, Elmalı Belediyesi’ne ilk olarak 18 Ekim 2014’te, ardından 10 Aralık’ta, sonrasında 19 Ocak’ta aynı konuları içeren dilekçelerine tek bir cevap dahi alamadıklarını iddia etti. Sadece yama için 15 kilometre uzaklıktaki ilçe merkezine traktörle giderek yol dolgu malzemesi aldıklarını ve kendilerinin yolları yamaladığını anlatan Göz, “CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Akaydın döneminde okulumuz için salıncak gibi oyuncaklar aldık. Hal kuruldu kurulacak derken seçim dönemi geldi. Onlar bile kurulmadı. Okul bahçesinde dikenlerin içinde çürümeye terk edildi” dedi.

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU’NU KABULLENECEKSİNİZ
Mahallelenin siyasi tercihinin seçim dönemlerinde idareciler tarafından sürekli sorgulanır halde olduğunu ve hatta Elmalı’nın Ak Partili İlçe Başkanı Ali Gökçe’nin kendisine, Haziran seçimlerinden 15 gün önce “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu benimseyeceksiniz. Başka çare yok” dediğini iddia etti. Akçaeniş’e yerel seçimlerin ardından bir tek hizmet gelmediğini savunan Muhtar Göz, “Bir tek memur gelip ‘Şu şudur’ demedi. Ama köy tüzel kişiliğine aitken belediyeye geçen dükkanların kirasını almasının biliyorlar” dedi.

MEZARLIKLARINI TEMİZLEDİLER
Göz, Akçaeniş’nin yayla niteliğinden dolayı yaz aylarında nüfusunun arttığına dikkat çekerek, “Şimdi önümüzde Ramazan Bayramı var. Başka illerde, Antalya’da yaşayan pek çok hemşerimiz tatili de fırsat bilerek memleketine gelecek. İstedik ki, insanlarımız, bakımlı, tertemiz mezarlarda ziyaretlerini gerçekleştirsin” diye konuştu. Bunun için Elmalı Belediyesi’ne temizlik için başvurduklarını, ancak konuyla Büyükşehir Belediyesi’nin ilgilendiğinin kendilerine bildirildiğini aktaran Göz, bunun üzerine kısa adı elektronik muhtar bilgi sisteminden Büyükşehir Belediyesi’ne konuyla ilgili başvuruyu yaptıklarını belirtti. Göz, “Sistem otomatik mesajla 3 bin 882 kod numarasıyla başvurunun işleme alındığını aktardı. Ancak kimse ilgilenmedi” dedi. Ancak Armutlu gibi Akçaeniş’e yakın mahallelerde Büyükşehir Belediyesi’nin mezarlıkları temizlediğini bildiklerini kaydeden Göz, “Hal böle olunca biz de mahallede kim varsa kendi mezarlığımızı kendimiz temizlemeye başladık” diye konuştu.

http://www.meydangazetesi.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün