Türkiyeden Haberler

Antalya HDP’den Halka Aşure:”Aşure Lokmamız Barışa Umut Olsun”

Anadolu Alevi-Kızılbaş inancına mensup vatandaşların , muharrem ayı Kerbela yası için tutmuş olduğu orucun arkasından dağıtılan aşure çorbası, bugün Antalya’da HDP millet vekilleri ve partililer tarafından Kapalı yolda halka dağıtıldı. Halkın ilgisi yoğundu.

HDP Antalya kadın millet vekili adaylarından İlkin Manya ‘’Muharrem ayı içerisindeyiz. Kerbelada ölen şehitler ve Ankara’da öldürülen 106 yoldaşımızın şehit olması ve yüzlerce yoldaşımızın yaralanması dolayısı ile onlara adanması, birlik ve beraberliğimize vesile olması için, bu aşureyi kaynatıp, halkımıza dağıtık’’ dedi.HDP Milletvekili adayı Songül Şarlı’’Aşure lokmamızın barışa umut olması dileği ile halkımızla böyle bir paylaşımda bulunmak istedik.Bizler inadına barış ve inadına HDP diyoruz’’ dedi. Diğer kadın Millet vekili adayı Nuray  Er Çağan da,bizler barışın nar taneleriyiz.Bu gün barışın aşuresi olmak istedik. Bugün bir kısmımız tarçın, bir kısmımız fasulye, bir kısmımız şeker olduk ve bu tür zenginliğimiz zaten çok renkli ve çok sessizliğimizde geliyor. Antalyalılara bu günümüzü ve kardeşlik mesajlarımızı anlatmak için, kırmızı karanfiller ile aşuremizi dağıtmak istedik’’ dedi.

HDP Antalya İl eş başkanı Zarife Atik ‘’Kerbela olayı ve yezit anlayışı bu günde aynı şekilde aynı zalimlikle devam ediyor. Bulunduğumuz bu Anadolu ve Mezepotamya toprakları, insanlığın can bulduğu yerlerdir. kerbela katliyamı’nın yıl dönümünde Ankarada bomba patlatarak yüzün üzerinde insanımızı öldürüp, yüzlercesini yaraladılar.Oda tesadüf değildir. Bunlar her insanı kendi karşılarında biyat etmeye ve önlerinde diz çökmeye çağırıyor. Fakat zalimin zulmüne karşı halkımız yan yana gelmeyi başaracaktır. Bu gün kimse bize bu aşureyi kim yaptı,hangi ırk yaptı diye sormadı. Her bir vatandaşımız bu aşurenin içinde bir oldu. Ben inanıyorum’ki bu halk yan yana durmasını bilir ve birlikte barışı getireceğine inanıyorum. Hepimiz zor bir dönemden geçiyoruz. Her yurttaşı barışa destek olmaya ve kardeşleşmeye çağırıyorum. Bir Kasımda bu yezit zihniyetini sandığa gömerek gereken cevabı halkımız verecektir.’’dedi.

www.evrensel.net

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün