Türkiyeden Haberler

Arap Alevileri için seçimler ne ifade ediyor?

Adana Arap halkının yoğun yaşadığı şehirlerden biri. Havutlu Mahallesi ise Arap Alevi halkının yoğun yaşadığı bir mahalle. Suriye’deki gelişmeler Arap Alevileri ile akrabalıları olan Adana Arap Alevilerinin gündeminde önemli bir yer tutuyor. Seçimlere dair beklentilerini konuştuğumuz Havutlulu vatandaşların birçoğunun gündeminde AKP’nin gitmesi ve Suriye’deki savaş var.  Havutlu Mahallesi’nde birçok vatandaş demokrasi için ve baraj nedeniyle haksız yere milletvekili alan AKP’nin gitmesi için HDP’nin barajı aşmasını istediklerini ifade etti. MHP ve CHP’ye oy verdiklerini söyleyen birçok vatandaş bu seçimlerde barajı aşması için HDP’ye oy vereceklerini söylediler. Elazığ’dan yıllar önce Adana’ya gelerek esnaflık yapan, Geçmişte MHP’ye oy verdiğini dile getiren Dehri Özel, daha iyi bir ülke için bu seçimlerde HDP’ye oy vereceğini söylüyor. “Bu seçimlerden tek beklentimiz AKP’nin gitmesi” diyen Özel, HDP olmadan iktidarın gitmeyeceğini belirterek “Bu seçimlerde AKP’yi devirecek tek güç HDP” dedi.

AKP’YE GÜLE GÜLE DEME VAKTİ

Cumhurbaşkanlığı seçiminde de Demirtaş’a oy verdiğini söyleyen Kıraathane İşletmecisi Erdal Gündüz, HDP’yi önceden beri takip ettiğini ifade etti. “AKP’ye güle güle demenin vakti geldi” diyen Gündüz, geçmişten beri HDP ve öncesi partileri desteklediğini ifade etti. AKP’nin Alevilere yönelik ayrımcı söylemlerinin ortada olduğunu ifade eden Gündüz, “Türkiye’nin Ortadoğu politikası Türkiye’nin sonunu getirmiş durumda. Suriye’deki sorunların bitmesi için HDP’nin barajı aşması gerekir” dedi. Koalisyon iddialarını sorduğumuz Gündüz, HDP’nin ve bileşenleri olan güçlerin yıllardır verdiği mücadeleyi Erdoğan’ı başkan yaptırmak için vermediğini düşündüğünü belirterek bu iddiayı inandırıcı bulmadığını ifade etti.

SURİYE’DE YAŞANANLAR AYDINLANSIN

Daha önce DSP ve CHP’ye oy verdiğini ifade eden Mehmet Bilir Arap gençleri arasında HDP’nin, özellikle de Demirtaş’ın sempati topladığını dile getirdi. HDP’nin Alevilere hitap edebilen bir parti olduğunu dile getiren Bilir, halka işsizlik ve baskı dayatan AKP’yi nefes aldırmayan tek parti oluğu için HDP’ye oyunu vereceğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Demirtaş’a oy verdiğini söyleyen Bilir, HDP’ye oy verecek olmasında yüzde 50 Demirtaş’ın söylediklerinin yüzde 50 çevresinin ve gördüklerinin etkisi olduğunu söyledi. Koalisyon iddiaları ile ilgili “HDP’lileri televizyonda izliyorum. Söylediklerinde tutarlılar. Koalisyona ihtimal vermiyorum” diyen Bilir,  Suriye’de Kobanê’ye karşı silah gönderilmesi ve İştebrak’ta Alevilere yönelik yapılan katliamı hükümetin örtbas etmeye çalıştığını belirterek “Seçimlerden sonra bunlar aydınlansın” dedi.

http://www.evrensel.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün