Türkiyeden Haberler

Asimilasyona karşı alanlara

Alevi örgütleri ve Eğitim Sen tarafından “Laik, bilimsel, anadilinde eğitim ve demokratik yaşam için” şiarıyla düzenlenen merkezi mitingle yüzbinlerce yurttaş, 8 Şubat’ta Kadıköy’de bir araya gelecek. AKP hükümetinin eğitim alanındaki asimilasyon politikalarına karşı, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Eğitim Sen, Alevi Vakıflar Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) tarafından düzenlenen merkezi “dayanışma ve birlik mitingi” ile yüz binlerce Alevi, Kürt, Çerkez, birçok etnik ve dinsel grup ile eğitim emekçileri Kadıköy Meydanı’nda buluşacak.  Kadıköy’e yürüyecek olan yüz binlerce yurttaş, Haydarpaşa tüneli, eski Salı pazarı ve Bahariye Operası’nda saat 11.00’de toplanacak. Üç koldan yürüyüşe geçecek olan yurttaşların miting alanına ulaşmasının ardından saat 13.00’de miting programı başlayacak. Konuya ilişkin bilgi veren PSAKD Genel Başkanı Müslüm Doğan ile Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca mitingi düzenleme amaçlarını anlattılar.

Sessiz kalmayacağız

Yeni eğitim döneminde devreye konulan, okullarda mescitlerin açılması, zorunlu din derslerinin devam etmesi, 19. Eğitim Şurası’nda alınan kararlar, anadilinde eğitim hakkı için hiçbir çalışmanın yapılmaması, cemevlerine ibadethane statüsünün verilmemesi,  Alevilere yönelik AİHM kararlarının uygulanmamasının kendilerini yüz binlerin katılacağı bir miting düzenlemeye zorladığını belirten PSAKD Genel Başkanı Müslüm Doğan, “8 Şubat’ta esas olarak siyasal İslam’ın eğitim üzerindeki denemelerine son verdirmek istiyoruz. Türkiye’de eğitim alanında yeni bir asimilasyon süreci başlamıştır” dedi. Doğan, tüm demokratik çevreleri 8 Şubat’ta Kadıköy’de buluşmaya çağırdı. Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca ise, “AKP ideolojisinin eğitimi şekillendirme çabalarına sessiz kalmayacağız. Demokratik yaşamı savunan tüm kesimleri mitinge katılmaya çağırıyoruz” dedi.

http://www.ozgur-gundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün