Türkiyeden Haberler

AVF Genel Başkanı Remzi Akbulut’tan Diyanet İşleri Başkanına Tepki

Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in gerçekleri göremediğine belirterek şunları söyledi:

” Sayın Görmez okumuş profesör olmuş, devletin en üst bürokratı olmuş. Ama bir devlet memuru olarak kanunlara göre hareket etmesi gerekmez mi? Türkiye bir hukuk devleti değil mi? Şahsi düşüncelerimiz ne olursa olsun, hukukun üstünlüğünü, yargı kararlarını uygulamak zorunda değil miyiz? “Cemevleri ibadethanedir, o ülkede ibadethaneler hangi haklardan yararlanıyorsa cemevleri de o haklardan yararlanacaktır” diyen 2 Aralık 2014 tarihli ve 32093/10 sayılı AİHM kararını okumadınız mı? Yoksa görmezden mi geldiniz, Sayın Görmez? Cem Vakfı’nın kazandığı bu davaya itiraz edilmiş ve 20 Nisan 2015’te itiraz kesinleşmiştir. Adalet Bakanlığı’nın internet sitesinde görebilirsiniz. Üstelik Yargıtay 3.Dairesi, 28 Mayıs 2015’te 2015/9711 sayı ile AİHM kararları dikkate alınarak Cemevlerinin ibadethane kapsamında değerlendirilmesini karara bağlamadı mı? Evet, Sayın Görmez bu kararlar ortadayken hükümetin yapacağı tek şey, bu kararlara uyacak yasal düzenlemeleri yapmak ve yerine getirmektir. Çünkü Türkiye bir hukuk devletidir.

Cem Vakfı’nın AİHM de kazandığı bu davalar kayıtsız şartsız bütün Alevi toplumunun kazanımıdır. Cemevleri, camilerin alternatifi değildir. Bu ülkede yüzlerce yıldır Sünni kardeşlerimiz ibadetlerini camide, Aleviler ise cem evlerinde yapmaktadırlar. Hiçbir zaman biri diğerinin alternatifi olmamıştır. Dünyadaki dört yüz milyonu aşkın Aleviyi, Şiiyi nasıl İslamiyet’in dışına atabilirsiniz.

Alevi Vakıflar Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Kartal Cemevi Vakfı Başkanı İsmail Saçlı, da halkları karşı karşıya getirmenin doğru olmadığın ifade ederek şunları söyledi: “Orta doğuda Müslüman ülkeler arasındaki savaşlar bölgemizdeki olanlar Emperyalizmin çıkarları için yapılan başta petrol kaynakları ve toprak paylaşımı içindir. Suudi Arabistan-İran arasında yaşanan gerginlik mezhep üzerinden tüm bölgeye yayılmaya çalışılıyor. Suudi Arabistan’da Şii dini önderlerin idam edilmesi yanlıştır. İdam edilenler Şii ya da Sünni hiç önemli değil.

http://www.haberahval.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün