Avrupadan Haberler

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Basın Açıklaması

Kamuoyuna
Fransız gazetesi «Charlie Hebdo» nun Paris bürosuna yönelik silahlı saldırıyı Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak nefretle kınıyoruz. Büyük bir üzüntüyle, katliamda hayatını kaybeden canların ailelerine başsağlığı diliyor ve yapılan bu barbarca saldırıyı basın özgürlüğüne ve insanlığa karşı işlenmiş bir suikast olarak görüyoruz.

Bugün ulusal yas nedeniyle sadece Fransız kuruluşlarının üzerinde bulunan bayraklar yarıya indirilmedi. Yüreği sevgi dolu olan ve yarınların daha güzel olması için çaba sarf edenlerin kalbine de bir kurşun saplandı. Aleviler olarak, Fransa’da yaşanan bu acı olayı Maraş, Çorum, Sivas’ta ki o kara günlerle eşit tutuyor ve bu günleri insanlığa yaşatanları lanetliyoruz.

Olay yerini terkeden katiller “Peygamberin intikamını aldık, Charlie Hebdo’yu öldürdük » diye bağırdılar. Hiç bir dinin intikamcı olabileceğine ve Aleviler olarak bu tür davranışların bir inanç adına yapılmasını kabul etmiyoruz. Bu vahşı davranışın masum insanların canını almasının yanı sıra, Fransa topraklarında yaşayan değişik topluluklar arasında kin ve nefret ortamı yaratmaya, Fransa’nın toplumsal birliğini zedelemeye yönelik bir hareket olduğunu da biliyoruz.

Bugün ortak yaşam ilkeleri hedef alındı. Ama bu saldırıyla teroristler amaçlarına ulaşamadı. Teroristlerle birlikte gerici ve bizleri karanlığa taşımak isteyen gruhlar bilmelidirler ki, her daim hoşgörüsüzlüğü savunan güçler karşısında demokrasi, basın özgürlüğü ve insanlık kazanaçaktır.

Dünden daha fazla dayanışma ve birlik etrafında bütünleşen bir yaşama ihtiyacımız var. Her zaman olduğu gibi bugün de demokrasinin evrensel ilkeleri olan özgürlük, laiklik ve insan haklarından yana bir duruş sergiliceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Hayır, Charlie ölmedi. Çünkü Hepimiz Charlie’yiz.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün