Türkiyeden Haberler

Baba Mansur Ocağı; Dersim’de Kültürevi yapacak

2008 Yılında kurulan ve hizmetleriyle alevi camiasına kalıcı mesajlar veren Baba Mansur Ocağı Derneği Dersim İli Mazgirt İlçesi Darıkent (MOHUNDU) Beldesinde 4 dönüm arazi üzerine Cem ve Kültür evi yapacak.

Baba Mansur Ocağı Derneği kuruluşu hakkında Serhat Birikim Gazetesinin İmtiyaz Sahibi Mustafa Küpeli’ye açıklamada bulunan Baba Mansur Ocağı Derneğinin kurucu Başkanı Kazım Yaman; Muharrem ayı nedeniyle açıklama yaptı.

S. BİRİKİM: Sn. Başkan Bize derneğin kuruluşundan bahsermisiniz?

K. YAMAN: Baba Mansur Ocağı derneği 2008 Yılında kuruldu. 52 Kurucu üyeyle kurduk tamamı Baba Mansur ocağı evlatlarından teşekkül eden üye sayısını bir yıl içerisine 400 üyeye ulaştırdık.

Cem evlerindeki kurum dedeliği yapan baba Mansur ocağı evlatları tarafından kurulan bir dernektir.

Ziyarete, Baba Mansur Ocağı Derneği Kurucu başkanı Kazım Yaman, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali kapla, Baba Mansur Ocağı Derneği Kurucu Üyesi Erkan Kılıç Abdul Vahap gazi dernek üyesi Ahmet Dede katıldılar.

S. BİRİKİM: Muharrem ayı içinde neler yapıyorsunuz?

K. YAMAN: Biz Baba Mansur Ocağı Derneği olarak Yurt dışında Alevi canların muharrem ayı ibadetlerini yapmaları için 30 dede gönderdik. Dedelerimiz Muharrem ayı boyunca yurt dışında da hizmetlerini sürdürecekler.

S. BİRİKİM: Muharrem Ayının önemine  dair duygularınızı alabilirmiyiz?.

K. YAMAN: Hazreti Resulullahın en sevgili torunu pek çok hadislerde oğlum diye hitap ettiği imam Hüseyin’in ve 72 kişiyi bulan ailesini akrabası ve yareniyle YEZİT’in tehdidi karşında Kufeli Ehlibeyit dostlarının daveti üzerine Medine’den Kufe şehrine giderken Kerbela’da YEZİD’ ordusu tarafından etrafın çevirip günlerce susuz bırakılım ardından da canice şehit edilmesinin üzerinden geçen1365 yıldır bu insanlık ayıbının yasını tutuyoruz. Muharrem ayında tutulan oruçların DERGAH’I izzette kabul olmasını Cenabı Haktan niyaz ediyorum.

S. BİRİKİM: Cem evlerinde Muharrem ayı boyunca neler yapılıyor?

K. YAMAN: Cem evlerinden 15 Gün oruç açıldıktan sonra yası matem sohbetleri yapılıyor 12 gün içinde 12 imamın hayatını konu alan sohbetler yapılıyor.

S. BİRİKİM: Baba Mansur derneği olarak ne gibi projeleriniz vardır?

K. YAMAN: Biz dernek olarak Dersim İli Mazgit İlçesi Darıkent (MOHUNDU) Beldesinde 4 dönüm bir aldık Bir Cem evi ve Kültür evi yapacağız. Projemiz hazır temelin 20016 yılı içerisinde yapmayı planlıyoruz.

Anadutludaki Alevi toplumunun son bin yıllının gerçeği ocaklardır. Bu toplum kendiliğinden biriye dürüst, toplumu temiz tutan bu gerçektir. Ancak kentleşmeyle beraber ocaklarımız bu misyonunu yerine getirmekte zorlanmaktadır. Biz dernek olarak tekrar Ocakların bu tarihsel misyonunu devam etmeleri arzusuyla kuruldu.

Derneğimizin Merkezimiz Avcılar’da olduğu için Dernek olarak Avcılar ilçesinde Alevi canlara hizmet verecek eksikliği hissedilen bir cem ve Kültür evinin projesi için Avcılar belediyesine girişimlerimiz oldu sonucu bekliyoruz.

İsmail KÜPELİ/İstanbul/Serhat Birikim

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün