Türkiyeden Haberler

Bak Şu Yeni Şafak’ın Alevisine! “Cemevi diye bir şey yoktur”

Su TV’nin eski sahibi ve genel yayın yönetmeni Yalçın Özdemir AKP’nin Yeni Şafak gazetesine röportaj vererek Alevilikte cemevlerinin olmadığını ileri sürdü.

Yeni Şafak’tan Nil Gülsüm hükümetin ‘Alevi çalıştayları’yla yakınlık kurduğu Su Tv’nin eski sahibi ve iş adamı Yalçın Özdemir’le röportaj yaptı.

‘ERDOĞAN VESAYETE DOKUNDUĞU İÇİN İSTENMEYEN ADAM İLAN EDİLDİ’

Özdemir, röportaja Davutoğlu ve Erdoğan’ı överek giriş yaptı. “Tayyip Erdoğan Başbakanlığı döneminde Türkiye’nin toplumsal meselelerini masaya yatırdı. Bu kapsamda Alevi Çalıştayları gerçekleştirildi. Bunları gerçekleştirmek için askeri ve sivil vesayet kurumlarının hırpalanması gerekiyordu” diyen Özdemir, Erdoğan’ın bu vesayete dokunduğu için istenmeyen adam ilan edildiğini öne sürdü.

Özdemir Aleviliğe dair şu yorumlarda bulundu; “Aleviliğin İslam’ın içinde mi, dışında mı olduğunu tartışmak saçmalıktır. Ehl-i Beyt ana damardır ve Hz. Muhammed’in bıraktığı emanet ve mirastır. Bu miras, Osmanlı’da da, Cumhuriyet döneminde de kötü kullanılmıştır. Bu tartışma, özellikle başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere bazı dış odaklar tarafından çıkarılmaktadır. Siyonizm ve Evangelizmin; Anadolu da islam’ı Alevilik üzerinden Protestanlaştırma çabalarını görüyoruz. 1925 yılında Aleviliğin fiili olarak yasaklanması, bu çabalara zemin hazırlamıştır. Atasının, dedesinin inanç bağlarından koparılan; yeni kuşaklara kadim değerler aktarılmadığı zaman Alevilik yeniden icat edilmeye açık hale gelir. 1990’dan sonra gördüğümüz Alevilik de, işte bu icat edilen politik Aleviliktir.”

CEMEVİ DİYE BİR YAPI YOKTUR

Özdemir açıklamalarına şöyle devam etti; “Alevi geleneğinde Cemevi diye kurumsal bir yapı yoktur. Alevi geleneğinde kutsal bir ritüel olarak cem vardır. Görgü cemimiz, müsahiplik cemimiz vardır. Müsahiplik, yol arkadaşlığı, ahiret kardeşliği demektir. Cem’in yanına bir de evi ekleyerek hoşa giden bir ibadethane icat ettiğimizi zannedebiliriz. Fakat bu, politik Aleviliğin ürettiği bir kavramdır. Kentleşme süreci, insanların toplanacağı bu tür mekanları, cemevlerini gerektirebilir. Ama bunun ayakları yere basmalı. Aleviliğin kadim inancı,ruhuyla ve kurumsal geçmişiyle bağdaşmalı. Aleviliğin kurumsal temsili, pir-mürşid-dede ocaklarıdır. Politik Alevilik pir’i, mürşid’i ve dede’yi mütemadiyen, başarıyla devre dışı bırakmıştır. Bugün cemevini bütün Aleviler için meşale haline getiren politik Alevi hareketi, İslam’ın Ehli Beyt damarından gelen Alevileri asimile etmek istemektedirler.”

“BİZİ EN İYİ AK PARTİ ANLAR”

“AK Parti, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu dönüşüm için bir şanstır. Türkiye’nin merkez partisidir. Türk’ün, Kürt’ün yani bu topraklarda yaşayan 72 milletin partisidir. Biz birlikte Türkiyeyiz” diyen bir partidir. Daha hesap verebilir ve şeffaf bir biçimde, 13 yıllık icraatlarının gücünü mütevazilikle bezeyerek devam etmesi gerekiyor. Sayın Davutoğlu’nun Hacıbektaş’ta kullandığı dil ve söylemin kapsayıcı, kuşatıcı üslubu önemlidir.

Özdemir Alevilerin PKK’ye itildiğini de iddia ederek “Aleviler önce Cumhuriyet mitinglerinde, sonra Gezi olaylarında kullanmaya çalıştılar. Yıllarca Cumhuriyetin arka bahçesinde Alevileri bloklayanlar, değişik çatışmalara sokmak istediler. Aleviler PKK’nin içine itilmek isteniyor. PKK’nın dağ kadrosuna bakıldığında Kürt-Alevilerin bulunduğu görülüyor” ifadelerini kullandı.

www.birgun.net

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün